Polská stavební firma PBG vyhlásila bankrot - kvůli fotbalu

Varšava - Polská stavební firma PBG požádala o soudní ochranu před věřiteli, neboť jí dochází hotovost a jednání s bankami nepřinášejí takový výsledek, jak si management představoval. Firma svůj krok zdůvodňuje problémy v souvislosti s modernizací infrastruktury před mistrovstvím Evropy ve fotbale.

Akcie firmy bezprostředně po oznámení spadly o 13 procent, než burza ve Varšavě obchody kvůli převisu nabídky zastavila. Vývoj objednávek na konci obchodního dne naznačoval, že kdyby burza obchodování obnovila, kurz by se zřítil minimálně o 50 procent. Akcie přitom letos už asi tři čtvrtiny hodnoty ztratily.  

O zakázky na modernizaci infrastruktury se svedl ostrý konkurenční boj

PBG je největší stavební firmou v Polsku, která vyhlásila bankrot v souvislosti s přípravami na Euro 2012. Poláci vyčlenili asi 20 miliard eur (zhruba 515 miliard korun) na výstavbu a modernizaci infrastruktury a soutěž o zakázky od začátku provázela tvrdá konkurence mezi polskými společnostmi a jejich zahraničními rivaly.  

PBG patří k nejaktivnějším stavebním společnostem v Polsku a je součástí konsorcia, které má postavit svůj první terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG). Firma se zúčastnila výstavby tří z celkového počtu čtyř stadionů, s nimiž se na fotbalové Euro 2012 počítalo. Právě tyto smlouvy ale teď firma zmiňuje jako jednu z hlavních příčin svých problémů.  

PBG staví s minimálními maržemi

Když byla PBG na vrcholu, její tržní hodnota činila v přepočtu více než 20 miliard korun. Teď to není ani polovina. Do existenčních problémů se firma dostala částečně proto, že vykonává práce s minimálními ziskovými maržemi. To znamená, že i když udělá hodně práce, téměř nic na tom nevydělá. Když pak nedostane včas nebo v plné výši zaplaceno, má velký problém. Ten zhoršuje i fakt, že výrazně vzrostly ceny stavebních materiálů.