Nabídky na obnovu či registraci ochranných známek jsou často podvod

Praha - Soukromé firmy i státní úřady dostávají stále častěji dopisy od nejrůznějších společností z Česka i Polska, které jim slibují registraci ochranné známky nebo její prodloužení, případně zveřejnění v pochybných databázích. Úřad průmyslového vlastnictví před tím varuje s doporučením, aby na nabídky nereagovaly a částky neplatily.

Deset let vaří pan Rambousek pivo, které si stejně jako svůj hradecký minipivovar chrání grafickou značkou. Platnost registrace letos končí. Sládek s překvapením otevřel dopis, ve kterém mu firma Česká obnova ochranných známek nabídla prodloužení o 10 let za 7 000 korun plus DPH. Podobné zkušenosti má majitel pivovaru ve Dvoře Králové nad Labem. Polská firma Evropský patentový registr mu nabízí zápis ochranné známky v internetové databázi za 24 tisíc korun.

„Samozřejmě je to pokus, jak vylákat z firem peníze,“ komentoval majitel pivovaru Nasik Kiriakovský. „Známku máme registrovanou prostřednictvím advokátní kanceláře, a ta nás pravidelně informuje, kdy končí platnost ochranné známky,“ dodal.

Buďte opatrní, vzkázal firmám Úřad průmyslového vlastnictví.

Josef Dvornák, Úřadu průmyslového vlastnictví:

„Radím, aby lidé těchto služeb nevyužívali a aby se případně obrátili na nás, kde jim řekneme, zda jim taková služba přinese nějaký užitek, nebo zda je to služba, která pro ně žádný užitek nemá.“