Opozice navrhla zamítnout nižší valorizaci důchodů

Praha - Vládní předloha o nižším růstu důchodů bude čelit ve sněmovně návrhu opozičních ČSSD a KSČM na zamítnutí. Věci veřejné se budou snažit do novely vložit mezigenerační solidaritu, jinak ji nepodpoří. Předloha se po dnešním druhém čtení dostala do závěrečného schvalování. Ještě předtím odolala návrhu KSČM na její vrácení výborům k novému projednání.

Penze se budou podle novely po tři roky valorizovat o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Dosud se důchody zvyšovaly v případě inflace o její celou míru. Jde o součást vládních úsporných opatření ke snížení schodků rozpočtu.

„Návrh je nemravný. Valorizace nepokryje inflaci, reálná výše důchodů bude klesat,“ uvedl Miroslav Opálka (KSČM). Opoziční poslanci připomínali i nedávnou protivládní demonstraci důchodců. „Směr, kterým se vláda vydala, se mi zdá odporný,“ podotkl Adam Rykala (ČSSD).

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) řekl, že se mu novela nepředkládá lehce, ale je nezbytná ke konsolidaci veřejných financí. Za tři roky by měl stát uspořit celkem 47,7 miliardy.

Věci veřejné navrhly přidat do předlohy ustanovení, podle kterého by děti mohly odvádět svým rodičům-důchodcům procentní bod ze sociálního pojištění. Podle Michala Babáka (VV) by se jednalo v průměru o 200 až 250 korun měsíčně. Pokud nebude při závěrečném schvalování mezigenerační solidarita přijata, VV se prý připojí k zamítnutí novely.

Pokud novela bude platit, průměrný důchod by se v příštím roce zvýšil zhruba o 156 korun místo původně očekávaných 428 korun. Celkem by měl penzista dostat v příštích třech letech v průměru o 383 korun navíc. Nyní činí průměrný důchod asi 10 550 korun.

Projednáním důchodové novely dnešní jednání poslanců po dohodě politických klubů skončilo. Sněmovna se už nedostala k další debatě o církevních restitucích, ač je hlasy koalice zařadila na dnešek jako poslední pevný bod jednání.