Tradiční barvení látek ohrožuje zdraví

Bamako - V Mali vyrábějí látky, které mají zářivé barvy a na dotek jsou hladké jako samet. Místní je přitom stále barví ručně. Za necelé tři stovky na den ale riskují své zdraví, protože barvivo může způsobit zdravotní komplikace.

Například podnikatelka Aicha Arbyová vyváží čtyři pětiny z vyrobených látek. Část z nich putuje dokonce i do Francie nebo Spojených států. „Máme zákazníky z celé Afriky. Hlavně z Guineje nebo Senegalu,“ dodává. 

Barvíři z Mali mají nadprůměrné platy, ale i rizika

Barvíři dostávají, alespoň na malijské poměry, dobře zaplaceno. Za den si vydělají kolem devíti dolarů. Průměrná mzda v zemi je přitom zhruba tři dolary. Jejich činnost však není jednoduchá. Celou pracovní dobu totiž stojí v blátě s rukama ponořenýma do vody. „Látka se dá do horké vody a přidají se tam chemikálie - oxid sodný. Když se přidá do vody, ztmavne. A když se pak opláchne, barva začne prosvítat,“ vysvětluje pracovník Ladji Keita. 

  • Barvení látek v Mali
    Barvení látek v Mali zdroj: ČT24
  • Barvení látek v Mali
    Barvení látek v Mali zdroj: ČT24

Pracovníci navíc riskují své zdraví. Barvivo je totiž karcinogenní. Konkrétně může způsobit podráždění kůže, rakovinu plic, onemocnění dýchacích cest nebo popáleniny. „Děláme to kvůli penězům. Tu práci už známe jako své boty,“ říká pracovnice Kouyate Awa Diabateová. 

I když je o zboží velký zájem, kvůli ekonomickému ochlazení musela podnikatelka snížit výrobu skoro o polovinu. „Krize nám sebrala zákazníky. Prostě se sem k nám do země bojí jezdit,“ doplňuje manažer prodejny Sekou Traore. Za den stihnou obarvit přes čtyři tisíce metrů látky. Jeden metr pak stojí kolem 12 dolarů. Když je dobrý den, jejich firma dokáže utržit až devět tisíc dolarů.