Lidé nakoupili spořicí dluhopisy, banky vydělají 50 milionů

Praha - Lidé si v rámci jarní emise objednali a zaplatili spořicí státní dluhopisy za 15,3 miliardy korun. Ministerstvo financí plánovalo prodat v rámci emise dluhopisy za deset až 20 miliard korun. Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba tedy úřad považuje emisi za úspěšnou a na podzim plánuje další. Radují se ale i banky, ty totiž za správu dluhopisů vydělají na padesát milionů ročně. 

„Ministerstvo financí může být obecně spokojeno s probíhajícími aukcemi všech možných dluhopisů od začátku roku, když si již ke konci března obstaralo 50 procent svých plánovaných celoročních výpůjčních potřeb a v polovině roku očekáváme pokrytí finančních potřeb z 80 procent,“ uvedl již dříve analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Původně si lidé objednali v rámci jarní emise dluhopisy ve výši 15,9 miliard korun, které měly být uhrazeny do 7. června. „Ke dni 11. června 2012 evidujeme uhrazené objednávky spořicích státních dluhopisů z jarní emise ve jmenovité hodnotě 15,3 miliardy korun,“ řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Ministerstvo tak upravilo původní čísla, která byla postavena na výši objednaných dluhopisů. „Počítali jsme s emisí v objemu 10 až 20 miliard, takže to je číslo, se kterým jsme velmi spokojeni,“ doplňuje ministr financí Kalousek.

Zbytek objednávek se škrtl, neboť někteří lidé objednané dluhopisy ve stanovené lhůtě nezaplatili. Pokuta jim však nehrozí. I když je konečné číslo zaplacených dluhopisů nižší než počet objednávek, banky mohou být přesto spokojeny. Stát jim totiž bude platit za správu dluhopisů odměnu, a to ve výši 0,34 procenta z upsaného objemu spořících dluhopisů ročně. 

Jednotlivé banky si tak ročně přijdou až na desítky milionů. Vůbec nejvíc peněz získá od státu ČSOB, která podle posledních čísel (z konce května) udala dluhopisy za 7,3 miliardy Kč. Za každý rok tak dostane zhruba 25 milionů. Česká spořitelna si vydělá ročně 20 milionů, protože podle posledních dat udala dluhopisy za 5,9 miliardy Kč. Komerční banka získá od státu ročně zhruba 5,5 milionu korun a zbytek z 52 milionů získá J&T Banka. Přesná čísla ještě známa nejsou, protože banky teprve zjišťují, kolik objednávek nebylo zaplaceno. 

Jak dlouho budou banky peníze dostávat, bude záležet na tom, jaké dluhopisy si u ní lidé objednali. Ministerstvo lidem totiž nabídlo pětiletý kuponový a reinvestiční spořicí dluhopis, 1,5letý diskontovaný dluhopis a sedmiletý protiinflační dluhopis. Největší zájem měli podle předběžných statistik investoři o 1,5letý diskontovaný dluhopis, naopak nejmenší o novinku - protiinflační dluhopis. Podrobnější statistiky ministerstvo financí zveřejní v týdnu od 18. června.

Video Reportáž Hany Vorlíčkové a Romana Gazdíka
video

Reportáž Hany Vorlíčkové a Romana Gazdíka