Koučovat lidi jde i pomocí hereckých technik

Praha - Divadlo už není určené jen pro zábavu. Herecké postupy se totiž dají úspěšně používat v moderním způsobu řízení a vedení lidí, týmů, ale můžou i pomáhat v rozvoji osobností těch, kteří je využívají. Už dávno pryč jsou tak doby, kdy firmy v rámci koučinku vyjížděly za bujarými oslavami nebo zkoušely adrenalinové teambuildingy. 

Nejen na jevišti, ale i v pracovním životě si lidé často nasazují masky. Za ně se pak mohou schovat. V organizacích, kde toto pravidlo umí porušit, mohou získat nejen manažeři, ale i zaměstnanci. Proto někteří absolvují kurz, kde si vyzkouší kombinaci dramatických technik a koučování. Této díry na trhu využila Magdalena Vokáčová. Potom, co vystudovala DAMU, zjistila, že v herectví je mnoho disciplín, které člověku mohou získat nadhled a hlavně se dají aplikovat téměř do všech jiných oborů.

Magdalena Vokáčová

„Fascinující je, jak je použití těchto dramatických technik funkční i ve zdánlivě suchých oborech, jako je ekonomika, byznys nebo bankovnictví, protože na první pohled suchý obor se ukáže jako velmi dramatický, obor, za kterým se skrývají zase jenom lidi, lidské příběhy, jejich komunikace, masky, které si nasazují, schopnosti improvizace.“


Jednou z technik, které při svých školeních používá ona i jiní lektoři, jsou masky. Podle jednoho z lektorů Pavla Bednáře je maska něco, co všichni v určité podobě nosíme. „Určitě nás ochraňuje, anebo nám pomáhá zvládat určité role, ve kterých vystupujeme jak v běžném životě, tak i v byznyse,“ popisuje Bednář.

Pavel Bednář, kouč

„Proč my s maskou pracujeme, je, abychom nahlédli do toho, jak fungují a podívali se také na tu druhou funkci té masky a následně se dozvěděli, jací jsme skutečně.“


Techniky herectví se pak dají použít třeba v oblasti lidských zdrojů, kde mají manažeři na starosti například vyhazovací pohovor. „Potřebují ten pohovor vést co nejvíc šetrně a zároveň se dostat rychle k věci,“ popisuje Vokáčová a dodává, že právě její kurzy mohou tyto manažery těmto technikám naučit a hlavně jsou také prostorem, kde si je mohou vyzkoušet.