České banky už nedrží téměř žádné dluhy největších hříšníků eurozóny

Praha – České banky, především pak Komerční banka, Česká spořitelna a ČSOB, už nedrží skoro žádné dluhy největších hříšníků eurozóny. Půjček pro Řecko, Španělsko, Itálii nebo Portugalsko se postupně zbavily. Další problémy v Evropě by se tak na hospodaření bank v Česku promítly jen omezeně.

Na zadluženém Řecku se české banky poučily, neboť mu musely odpustit tři čtvrtiny dluhu. V případě dalších zemí už jsou ale opatrnější. Ačkoliv by sto miliard eur z Evropské unie podle viceprezidenta Evropské centrální banky (ECB) Victora Constancia mělo španělské banky zachránit, ne všichni tomu věří.

Velká trojka bank na českém trhu, tedy Komerční banka, Česká spořitelna ani ČSOB, je však už nyní víceméně v klidu. Oproti západním bankám drží totiž jen zlomek dluhu největších hříšníků. Španělsko má nejvíc půjček od České spořitelny, její matka, rakouská Erste Group, ale drží téměř desetinásobek, a to je téměř celý její letošní zisk. 

Tomáš Tomčány, analytik Patria Finance

„Myslím, že v případě Španělska se pravděpodobně asi nevyhneme v budoucnu určité formě odpisu toho dluhu, ale nemyslím si, že ta situace je tak kritická, jako je v případě Řecka.“


Ani české banky ale z krize nevyvázly bez šrámů. Podle analytika Patria Finance Tomáše Tomčányho české banky postupně prodávaly dluhopisové portfolio a tím pádem vlastně realizovaly určitou ztrátu. Důvodem je fakt, že tyto dluhopisy prodávaly za cenu nižší, než za jakou to předtím nakupovaly. 

Pokud by se například Komerční banka chtěla zbavit všech řeckých dluhopisů za 400 milionů korun, analytici Patrie odhadují, že by na tom tratila až 300 milionů. Ani to ale podle odborníků nemůže zdravé české banky položit na lopatky.

Video Reportáž Jany Erbenové
video

Reportáž Jany Erbenové