Podíl realitních sítí na českém trhu neustále roste

Praha – Dalším rokem pokračují významné proměny tuzemského trhu realitních kanceláří. V původně rozdrobeném odvětví s řadou malých realitních kanceláří dál roste tržní podíl velkých sítí. Současně se ale podle Asociace realitních kanceláří (ARK) pravděpodobně nezastavuje ani odchod menších hráčů z trhu, který začal v roce 2010. Prezident ARK Jaroslav Novotný odhaduje, že se velké kanceláře podílejí na všech transakcích až padesáti procenty.

Největší realitní sítí je v Česku RE/MAX, kterému ale zdatně konkuruje například M&M Reality nebo Realitní kancelář Sting. Ambicemi nešetří ani Century 21, stejně jako RE/MAX s kořeny v USA.   

„Trh se konsoliduje, skupina několika hráčů se silnou značkou a zpravidla celonárodní působností na něm postupně získává stále vyšší podíl,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Century 21 Bonus Praha Lukáš Brych. „Tento trend je ale patrný už poslední tři roky a bude dále pokračovat, protože počet realitních kanceláří na českém realitním trhu je při velikosti České republiky stále příliš vysoký,“ dodal ředitel Realitní skupiny Sting Michal Pitucha.

Poslední čísla o počtech realitních kanceláří a jejich zaměstnanců má Český statistický úřad za rok 2010. Už tehdy se počet „realitek“ a dalších podobných firem meziročně snížil o pět procent zhruba na devatenáct tisíc. Počet zaměstnanců v oboru klesl o jedenáct procent na 17 870 pracovníků. Spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality Miroslav Jonáš odhaduje, že loni počet firem v oboru klesl nejméně o dalších patnáct procent.          

Zdaleka ne všechny obchody ale zprostředkovávají realitní kanceláře. Podle prezidenta RE/MAXu Davida Krajného sice počet přímých transakcí kvůli větší opatrnosti lidí v krizi klesl, stále ale tvoří necelou polovinu trhu. Právě o tuto část trhu, která dosud zprostředkovatelům nedůvěřuje, svádí „realitky“ největší boj. „Největší obchodní příležitostí pro realitní kanceláře vidím v uchopení těch klientů, kteří realizují své transakce mimo realitní kanceláře. Zde je velký prostor, který mohou kanceláře zaplnit,“ uzavřel šéf realitní asociace Novotný.