Propad poptávky vyhnal Carrefour z Řecka

Paříž/Atény - Největší maloobchodní řetězec v Evropě, francouzský Carrefour, se rozhodl odejít z Řecka. Zdůvodňuje to hospodářskými problémy, s nimiž se Řecko potýká a které způsobily citelný propad poptávky. Carrefour tak není schopen efektivně podnikat. Rozhodnutí opustit Řecko padlo těsně před klíčovými volbami, které se budou konat tuto neděli a jejichž výsledkem může být i odchod Řecka z eurozóny.

Carrefour uvedl, že prodá podíl ve společném podniku, který má v Řecku s tamní společností MarinoPoulos. Ta bude podnikat dál, ale už jen na základě franšízové smlouvy. Carrefouru v Řecku v prvním čtvrtletí klesly tržby asi o 16 procent. Odchod z Řecka firmu přijde na 220 milionů eur (asi 5,6 miliardy Kč), a to ve formě odpisů, převážně nepeněžitého rázu.

Problémům v jižních státech čelí i další podniky

Krok francouzského řetězce přichází v situaci, kdy mají problémy v zadlužených zemích jižního křídla i další firmy. Podle agentury Reuters se to netýká jen Řecka, ale i Portugalska, Irska, Itálie a Španělska.

Například největší italská energetická společnost Enel dnes avizovala, že prodá svůj podnik v Irsku. Podobně francouzská banka Crédit Agricole ve čtvrtek oznámila, že přebírá přímou kontrolu nad svými pobočkami v Albánii, Bulharsku a Rumunsku. Dosud je vlastnila přes řeckou banku Emporiki, podíly od ní ale koupila. Chce tak minimalizovat dopady případného odchodu Řecka z eurozóny.

Problémy Řecka se odrážejí i na českém vývozu do této země. V posledních čtyřech letech propadl o čtvrtinu, zatímco ještě v roce 2007, tedy krátce před vypuknutím finanční krize, rostl. Loni české podniky vyvezly do Řecka zboží za téměř 7 miliard korun. V roce 2007 to přitom bylo 9,4 miliardy korun.

Z Řecka neodchází každý

V Řecku působí například i německá společnost Metro, která je čtvrtým největším maloobchodním prodejcem na světě. Mluvčí firmy ale řekl, že Metro nemá v úmyslu Řecko opouštět. Britský oděvní řetězec Marks & Spencer v květnu rovněž uvedl, že v Řecku zůstává, i když tam odepsal ztrátu asi 44,9 milionu liber (zhruba 1,4 miliardy korun).

Řecká ekonomika zažívá od konce roku 2008 hlubokou recesi a ke slabému růstu by se měla podle odhadů vrátit nejdříve v roce 2013. Ruku v ruce s propadem hospodářství přibývá lidí bez práce. V prvním čtvrtletí míra nezaměstnanosti v Řecku vystoupala na 22,6 procenta, což představuje historický rekord.