Niedermayer: Řecko je ve spirále propadu, upravte záchranný plán

Praha - Obavy z odchodu Řecka z eurozóny se nenaplnily. Volby vyhrála konzervativní proevropská Nová demokracie a Evropa si oddechla. „Kdyby volby vytvořily pat nebo se vytvořila vláda ze sil, které odmítají evropský záchranný plán, vypadalo by to dnes na finančních trzích velmi divoce. Takto jsme pouze v situaci, kdy problémy, se kterými se Řecko potýká, budou pokračovat,“ řekl ekonom Luděk Niedermayer, bývalý viceguvernér centrální banky, který nyní pracuje ve společnosti Deloitte. Evropské akcie reagovaly na řecké volby růstem na měsíční maxima, oživily ceny komodit a euro vůči americkému dolaru posílilo o procento. Kolem poledne však akcie přešly kvůli Španělsku do ztrát.

Na volbách je vidět, že je společnost velmi polarizovaná. „Nevybuchla ale žádná nášlapná bomba a situace je zvládnutelná. Určitě si všichni oddechli,“ řekl Niedermayer. Bankrot a odchod z eurozóny, tak jak to navrhovala SYRIZA, by podle Niedermayera vytvořil nebezpečný standart - státy si vezmou půjčky, vyčerpají je a pak je přestanou platit. Svět by se tak dostal do zcela nové situace. 

„Výsledek je pozitivní zprávou pro Řecko, které zůstane v eurozóně. Je to lepší, než pokusy s vlastní měnou, které by podle mého názoru byly výrazně neúspěšné a ještě by eurozóně přitížily. Z krátkodobého pohledu je výsledek voleb velice pozitivní,“ řekl Tomáš Vlk, analytik z Patria Finance.

Záchranný program by se měl korigovat - je to výhodné pro obě strany

Mnozí ekonomové tvrdí, že je Řecký dluh nesplatitelný. Ovšem například Japonsko má dluh 200 procent HDP a nikdo nepochybuje o tom, že ho splatí. Zásadní proměnná, která ovlivňuje, zda jsou státy schopné splatit dluhy, je ekonomický růst. „Řecká ekonomika je teď ve špatném stavu, nezaměstnanost je obrovská, ekonomika dále klesá. A proto by se měl korigovat záchranný program, aby byl co nejšetrnější k ekonomickému růstu a zároveň aby Řekové dostáli svým závazkům. Bylo by to výhodné pro obě strany,“ myslí si Niedermayer.

Tomáš Vlk, analytik z Patria Finance:

„Eurozóna nebude chtít zmírňovat požadavky kladené na Řecko, maximálně posune lhůty splatnosti. Z makroekonomického hlediska totiž nejsou požadavky až tak tvrdé.“


Niedermayer ovšem radí, aby se cíle na snižování schodku státního rozpočtu rozkládaly více v čase, tak, jak se to stalo už i v případě Španělska. Co se týče věřitelů, mohlo by se diskutovat o prodloužení úvěru, možná i o snížení úrokových sazeb. „Pořád tu pro to existuje prostor. Požadavky na konsolidaci řeckého rozpočtu byly velmi razantní a dostaly řeckou ekonomiku do spirály propadu, kdy nižší růst zhoršoval fiskální situaci,“ uvedl. 

Video Rozhovor s Tomášem Vlkem
video

Rozhovor s Tomášem Vlkem

Diskuse o fiskální unii jsou plné ideologie

„Evropa je velmi daleko od fiskální unie. Není přesně řečeno, co se pod pojmem Fiskální unie míní a diskuse o ní jsou proto plné ideologie. Máme Evropský rozpočet, který je velmi malý, a požadavky na harmonizaci daní, například na spotřební daně. Podle mě by bylo příznivé sjednotit korporátní daně, ale myslím, že není přijatelné ani žádoucí, aby se uvažovalo o sjednocení daní přímých,“ dodal Niedermayer. 

V nedělních volbách získaly většinu pro sestavení vlády strany podporující zahraniční finanční program, který chrání zemi před úplným bankrotem. Řecký prezident Karolos Papoulias dnes pověří jednáním o sestavení vládní koalice konzervativní Novou demokracii, která by mohla vytvořit parlamentní většinu s třetími socialisty. „Trh bude zpracovávat řecké volby a jakmile počáteční euforie pomine, bude si hledat novou rovnováhu a zaměřovat se na Itálii a Španělsko,“ uvedl Jim Ritterbusch, prezident firmy Ritterbusch & Associates. Obavy z šíření dluhové krize podle něj dalšímu vzestupu cen zamezí.

Evropské akcie reagovaly na řecké volby růstem, pak opět klesly

Volby byly bedlivě sledovány nejen vůdci eurozóny, ale také investory po celém světě. Západoevropské akcie reagovaly na příznivé výsledky voleb výrazným vzestupem, své zisky ale ještě dopoledne vlivem obav o Španělsko a Itálii ztratily a začaly klesat. Zvrat nálady na trhu se projevil zejména u dluhopisů ohrožených zemí a výnosy španělských dluhopisů se vrátily nad kritickou hranici sedmi procent. Své ranní zisky ztratil i kurz eura.

Martin Lueck, ekonom švýcarské banky UBS:

„Výsledek voleb je asi nejlepší, v jaký mohli investoři za daných okolností doufat. Akciové trhy a kurz eura by měly reagovat pozitivně. Považujeme ale za vysoce pravděpodobné, že kvůli nejistotám kolem Řecka zůstanou trhy i v příštích měsících rozkolísané.“


Investoři se nyní ve sledování dluhové krize v eurozóně zaměří na hrozbu rozšíření krize do Španělska a Itálie. Ty vedle potíží s dluhy podkopává ekonomický pokles, který jejich fiskální situaci ještě zhoršuje. „Dnešní oživení asi není příliš podstatné, protože makroekonomické problémy přetrvávají,“ řekl Toby Campbell Gray z makléřské firmy Tavira Securities.

Výnosy španělských dluhopisů stouply na maximum od přijetí eura

Euro po ranním růstu na měsíční maximum vůči dolaru brzy kleslo zpět. Jeho kurz ztrácel před polednem o 0,15 procenta a byl na 1,2620 USD po vzestupu až na 1,2748 USD. Výnos desetiletých španělských obligací, který je měřítkem udržitelnosti dluhové obsluhy, vzrostl proti pátku o 0,22 procentního bodu na 7,14 procenta, maximum od roku 1999, kdy země zavedla euro. Když se nad hranicí sedmi procent usadily výnosy státních dluhopisů Řecka, Irska a Portugalska, byly tyto země nuceny požádat o finanční pomoc.

Ceny ropy reagovaly na výsledky řeckých voleb vzestupem

Světové ceny ropy zahájily dnešní obchodování v Asii po výsledku voleb v Řecku zřetelným růstem a dočasně získaly až dva dolary na barel. Vyhlídky na setrvání země v eurozóně vedly k příklonu investorů k rizikovějším aktivům, což znamenalo oživení cen komodit a akcií a zvýšení kurzu eura. Ropný trh však z maxim brzy sestoupil a jeho pozornost se nyní rovněž zaměří na další ohrožené evropské ekonomiky jako Španělsko a Itálii. 

Cena severomořské ropy Brent vzrostla v Singapuru o zhruba 90 centů na 98,53 dolaru za barel a předtím se vyšplhala až na 99,50 dolaru. Americká lehká ropa WTI zpevnila o tři čtvrtě dolaru na 84,80 USD.