Regulační pravidla vyjdou banky na 33 miliard eur

Londýn - Regulační opatření u bankovního sektoru, která prosazuje Evropská unie, vyjdou finanční instituce v příštích třech letech zhruba na 33,3 miliardy eur (zhruba 858 miliard korun). Čísla vychází ze studie výzkumného ústavu JWG, kterou cituje ekonomický list Financial Times (FT). Předpokládané náklady, které patrně nebudou konečné, se mají rozprostřít mezi 8 500 finančních institucí ze všech 27 členských států EU.

Náklady na regulaci bank se navíc podle institutu mohou později vyšplhat až na 50 miliard eur (zhruba 1,3 bilionu korun). A to ve chvíli, když začnou platit nová pravidla kapitálové přiměřenosti Basilej III a pravidla bezpečného zajištění Solvency II. Ústav JWG se opíral o poznatky, které nasbíral v 87 společnostech poskytujících finanční služby v deseti zemích.

Peníze potřebné na regulaci ještě navýší několik faktorů. Banky budou muset především mnohem častěji a podrobněji podávat zprávy o každé investici většího rozsahu. Popisovat budou muset i rizika, která leží u protistran, a také odkrýt podrobnosti o kolaterálu. To je zajištění, které je třeba mít, když si banky berou úvěr od jiného ústavu. Nové požadavky na informace se týkají i manažerů fondů alternativních investic.

Zátěžové testy budou obtížnější

Nově pak banky budou muset podstupovat i podrobnější zátěžové zkoušky. A vyšší náklady si vyžádá i povinnost připravit dokument, v němž bude přesně popsáno, jakým způsobem má být banka zlikvidována, pokud se dostane do problémů. Tato část má zaručit, aby se neopakovala situace z minulých let, kdy se velké banky dostávaly do problémů, a protože byly systémově důležité a nešlo je nechat zbankrotovat, vlády je zachraňovaly z peněz daňových poplatníků.

Studie uvádí, že největší problém pro banky spočívá v tom, že Evropská unie reformy dávkuje a nepostupuje systematicky. Požadavky na data nikdo nekoordinuje interně ani na základě dalších požadavků, které předkládají globální regulátoři bank a pojišťoven. „Regulátoři žádají data způsobem, kterým na ně chtějí nahlížet. Tedy ne způsobem, jakým jsou banky organizovány a mohou je poskytovat,“ poznamenal šéf JWG PJ DiGiammarino.

Současně nová pravidla stanovují přísné termíny pro splnění požadavků. To je ale podle manažerů jedné z bank, které se studie účastnily, problém i pro techniky a programátory. Banky totiž musejí pro své informační systémy postupně vymýšlet softwarové záplaty, místo aby mohly navrhnout zcela nový a kompletní design, který bude lépe fungovat.