EU odhalila vizi měnové unie

Brusel - „Je to okamžik, který určí podobu evropské integrace,“ prohlásil Jose Barroso podle serveru BBC. Vize obsahuje i vytvoření společného ministerstva financí. Na jejím základě by mohla Evropská unie podle listu Financial Times dosáhnout na rozsáhlé pravomoci přepisovat národní rozpočty zemí eurozóny porušujících dluhová a schodková pravidla. Počítají s tím prý návrhy, o nichž budou na summitu ve čtvrtek a v pátek jednat unijní lídři. Své slovo bude mít i premiér Petr Nečas, který má o chystané bankovní unii velmi obezřetně vyjednávat. Ministr financí Miroslav Kalousek totiž připomíná, že by za určité situace mohla znamenat konec volného bankovního trhu EU. 

Barroso volá po větší soudržnosti a zodpovědnosti

José Barroso„Větší soudržnost a zodpovědnost musí jít ruku v ruce,“ tvrdí podle serveru BBC Barroso. Současně připomíná, že toto heslo je hlavním motivem celého dokumentu.


Lídři budou rovněž jednat o návrzích na vznik bankovní a politické unie. Summit se odehrává v době, kdy se investoři obávají, že kvůli dluhové krizi eurozóna vstupuje do nebezpečné etapy. V pondělí navíc Kypr jakožto už pátá evropská země požádal partnery o finanční pomoc. „Mluví se o tom, že krize v eurozóně už došla do takového stádia, kdy budou muset politici přistoupit k dalším takovýmto opatřením,“ uvedla zpravodajka ČT Eva Hrnčířová.

Už teď je ale jasné, že některé země si do půjčování nebudou nechat mluvit. „Stoprocentně se dá čekat odpor od Velké Británie a určitě i od České republiky. Dokážu si představit, že za určitých podmínek by mohlo být proti i například Německo, které by jako současný lídr Evropy ztratilo část svého rozhodování,“ říká analytik GE Money Bank Petr Gapko.

Německo se chce přiblížit společným bondům

Podle Berlína je přísná kontrola nad národními rozpočty podmínkou pro případný posun na cestě k zavedení společných dluhopisů eurozóny, které jsou považovány za jeden z nástrojů k řešení dluhových problémů.

Evropská komise by na základě plánů nastínila úpravy rozpočtů u zemí porušujících pravidla. O těchto změnách by pak hlasovaly všechny členské země. Tyto úpravy by sice byly označovány jako „návrhy“, jenže EU má nyní nové nástroje k trestání zemí, které by je nepřijaly, a to včetně výrazných finančních sankcí.

Angela Merkelová, německá kancléřka

Angela Merkelová„Děláme všechno pro to, aby se euro jako měna udrželo. Je to naše měna a musíme zajistit, aby bylo stabilní stejně jako v minulých deseti letech.“


Za zprávou stojí šéf Evropské komise José Barroso, unijní prezident Herman Van Rompuy, šéf Evropské centrální banky Mario Draghi a také Jean-Claude Juncker, který předsedá ministrům financí zemí eurozóny. Navíc podle některých představitelů práce na dokumentu stále pokračují, ač měl být zaslán vládám v noci na úterý.

Video Kostel skrýval vzácné středověké malby
video

Kostel skrýval vzácné středověké malby