Česká exportní banka neoprávněně uvolnila úvěry za 8,2 miliardy

Praha - Česká exportní banka (ČEB) neoprávněně poskytla úvěry za více než osm miliard korun. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při prověrce devíti úvěrů na podporu českého vývozu. U části úvěrů banka navíc porušila zákon. Pokud by dlužníci peníze nesplatili, ztráta banky by šla na vrub státu.

Problémy se splácením mají podle NKÚ dlužníci v sedmi z devíti kontrolovaných případů. Pochybnosti údajně vzbuzuje i výběr firem, které finance získaly. „Zarážející je například fakt, že ze 143 miliard korun, které ČEB na podporu exportu v letech 2005-2011 poskytla více než stovce žadatelů, 19,5 miliardy (tedy 13,6 procenta) získaly jen dvě firmy,“ upozornila mluvčí úřadu Olga Málková. Jedna z těchto dvou společností navíc vyplatila přes čtyřicet procent prostředků z úvěru subdodavateli se sídlem v jednom z tzv. daňových rájů. Podle člena NKÚ Daniela Reisiegela tak ČEB porušila hned v několika případech zákon o bankách, podle kterého má banka poskytovat úvěry obezřetně. 

Banka při rozhodování o úvěrech podle úřadu porušovala vedle zásady obezřetnosti, kterou jí ukládá zákon, také vlastní vnitřní předpisy. „Svědčí o tom například skutečnost, že dozorčí rada banky nedostala na stůl část důležitých materiálů, o kterých měla rozhodovat,“ dodala Málková. 

Mluvčí ministerstva financí Ondřej JakobOndřej Jakob, mluvčí ministerstva financí

„Ty problematické záležitosti při poskytování některých úvěrů ČEB byly právě jedním z důvodů, proč ministr financí Kalousek na začátku roku 2011 přistoupil k personálním změnám ve vedení banky.“


Generální ředitel ČEB Tomáš Uvíra údajně po převzetí funkce loni v únoru zintenzivnil v bance kontroly a provedl několik personálních změn. „V současné době navrhuji výraznou změnu ve složení představenstva, zavedení přísných limitů na poskytování úvěrů s cílem omezení klientelismu a umožnění přístupu k podpoře mnohem širšímu počtu exportérů a zpřísnění pravidel pro poskytování financování s cílem snížit rizika a negativní dopady na státní rozpočet,“ uvedl Uvíra.

Podle kontrolorů chybovalo i ministerstvo financí

Kontroloři odhalili závažné chyby také u ministerstva financí, které je v ČEB rozhodujícím akcionářem. Resort financí například v roce 2010 půjčil ČEB 1,7 miliardy korun, peníze ale byly určeny na úhradu schodku státního rozpočtu, nikoli na půjčky. „V případě ministerstva financí se nálezy NKÚ týkají pouze administrativních a technických záležitostí, které neměly dopad na veřejné rozpočty,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Půjčka pro ČEB byla podle něj poskytnuta za vlády Jana Fischera a došlo zde k zaúčtování na jinou položku, než by mělo podle názoru NKÚ být.

Podle ministerstva financí byly problematické záležitosti při poskytování některých úvěrů ČEB jedním z hlavních důvodů, proč ministr financí na počátku roku 2011 přikročil k personálním změnám ve vedení banky. Šéfem banky se tehdy stal Tomáš Uvíra. „Nové vedení mělo za úkol záležitosti prošetřit, zefektivnit systém schvalování úvěrů a zvýšit jeho transparentnost,“ doplnil Jakob.

ČEB má pomáhat exportérům

ČEB zprostředkovává státní podporu vývozu poskytováním a financováním vývozních úvěrů a dalších služeb, jež s exportem souvisejí. Loni více než zdvojnásobila meziroční čistý zisk na 161 milionů korun.