Z polotovarů je kdeco – třeba i jídlo v restauraci

Praha – Vyhláška ministerstva zemědělství platí sotva druhý den a už Státní zemědělská a potravinářská inspekce zaznamenala pět stížností na špatně označené rozpékané housky a rohlíky. Pečivo přitom není to jediné, co ve velkém míří na pulty obchodů nikoliv čerstvé, ale připravené z polotovarů. Spotřebitelé často ani netuší, že daný výrobek není čerstvý. Rozdíl v chuti i dalších charakteristikách přitom může být podle odborníků zásadní.

Polotovarem nemusí být zrovna jen polévka nebo těstoviny s omáčkou z pytlíku. Dopředu připravená jsou mnohdy i jídla, která na to vůbec nevypadají. Ve většině českých restaurací a jídelen jsou polotovary na denním pořádku. Obvykle je z prášku kaše, bramboráky nebo sýrová omáčka. Předsmažené jsou filety nebo sýry.

Michal Duben, majitel hotelu

„Vitana vám dnes dokáže dovézt cokoliv v pytlíku.“


Dopředu připravená a zmražená už jsou i celá jídla. V restauracích jsou stále populárnější - obzvlášť tam, kde nezaplatí kvalitního kuchaře. „Zájem o ně roste. Ve tříletém srovnání je to asi patnáct procent,“ podotkl Milach Pech z firmy Bidvest, která má pod sebou například značku Nowaco. Také v obchodech polotovary směle konkurují čerstvému zboží. Sledovány jsou ale jen ty chlazené a mražené. „Podíl na těchto potravinách je stabilně okolo sedmi procent,“ uvedl Petr Křiklan ze společnosti ACNielsen, která se zabývá průzkumem trhu.

Rozdíl se dá poznat, ale ne na první pohled

Podle odborníků spotřebitel rozdíl pozná, ale většinou ne na první pohled. „Pokud je člověk trošku vnímavý a má něco najezeno, tak polotovar, třeba od tomatové polévky vyrobené skutečně z rajčat, pozná,“ tvrdí šéfkuchař Filip Sajler.

Podle ministerstva zemědělství by měli mít ale zákazníci možnost volby a předem vědět, z čeho je jídlo vyrobeno. To ovšem zatím platí jen u pečiva. I když má podle odborníků na trhu, například v rekreačních oblastech, své místo určitě i to rozmražené z polotovaru, musí spotřebitel počítat s tím, že se od čerstvého pečiva v mnohém liší. Například druhý den si na tom rozmraženém už nepochutnáte.

„Za předpokladu, že budete mít stejné složení jako běžné pečivo z pekáren, pak to rozmrazované stárne rychleji,“ upozornil v rozhovoru pro ČT24 Josef Příhoda z Ústavu sacharidů a cereálií VŠCHT. Rozmrazované pečivo také obsahuje různé přísady a tzv. „éčka“, která mají zajistit, aby se co nejvíce blížilo tomu čerstvému.

Potravináři chtějí označovat i další „nečerstvé“ potraviny

Potravináři nyní požadují, aby se šlo ještě dál. Kromě pečiva by se měly označovat i další potraviny, které nejsou čerstvé. Spotřebitel by podle nich měl jasně vědět, které ryby a maso prošly zmrazením nebo byly chlazeny vodou. U ovoce a zeleniny chtějí odlišit ty sezonní.