Samsung musí Applu zaplatit přes miliardu dolarů za zneužití patentů

San José (USA) - Miliardu dolarů, tedy bezmála 21 miliard korun, musí zaplatit společnost Samsung Electronics firmě Apple. Soud v Kalifornii rozhodl, že v mobilních telefonech a tabletech neoprávněně užíval patenty právě svého konkurenta. Právníci jihokorejského Samsungu se chtějí proti verdiktu odvolat.

Zdroj: ISIFA Autor: Justin Sullivan/Getty Images

Podobnost víc než náhodná. Tak to viděla i porota v kalifornském San José. Verdikt přesně vypočítal, kde měli vývojáři Samsungu opisovat: Zaoblené rohy přístroje a displej v jeho středu? Okopírované! Zakulacené rohy čtvercových ikon v menu? Okopírované! Poskočení na konci stránky, zvětšování a zmenšování obrazu dvěma prsty, automatické otáčení obrazu nebo listování ve fotografiích? Na to všechno má patent Apple. Stížnosti Samsungu, že konkurent opisoval také, soud smetl ze stolu. „Dnešní rozsudek není vítězstvím Applu, ale porážkou amerických zákazníků. Bude mít za následek menší výběr, pomalejší inovace a zřejmě i vyšší ceny,“ stojí v prohlášení společnosti Samsung. „Pokud bude chtít Samsung proti těmto nařčením bojovat, musí se vrátit k rýsovacímu prknu,“ upozorňuje analytik společnosti CNET Josh Lowensohn.

U Applu si mnou ruce. Teď budou žádat zákaz prodeje všech okopírovaných výrobků. Jestli skutečně zmizí z pultů, projedná soud už dvacátého září. „Tleskáme soudu za to, že označil postup Samsungu za úmyslný a vyslal jasný vzkaz, že krást není správné,“ uvádí se v prohlášení firmy Apple.

Kde udělal Samsung podle soudu chybu

Soud sice neuznal, že by Samsung okopíroval celé přístroje, částečně ale podle něj zneužil minimálně tři patenty. Okopíroval například charakteristickou funkci, která v přístrojích Apple způsobí, že když se prohlížený text dostane na konec stránky, tak se odrazí, čímž uživatel ví, že text už dál nepokračuje. Okopírované jsou podle soudu i další klíčové funkce, třeba rolování textu po displeji nebo zoom a způsob navigace.

Apple podal na Samsung žalobu loni v dubnu. Případ se začal před soudem projednávat na konci letošního července a tento týden ve středu se porota sešla, aby případ rozhodla. K verdiktu tak dospěla třetí den, což je podle některých právních expertů dříve, než se čekalo. Apple chtěl původně po Samsungu odškodné až 2,5 miliardy dolarů. Samsung už dříve přešel do protiútoku a požaduje, aby mu Apple zaplatil 399 milionů dolarů (asi 7,9 miliardy Kč). Má to být za to, že Apple při vývoji iPhonů a iPadů údajně použil technologii Samsungu, aniž za ni řádně zaplatil.

iPhone 4S
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Frank Leonhardt

Soud v Jižní Koreji vynesl opačný verdikt

Obě firmy spolu vedou patentové spory ve více zemích světa, spor před americkým soudem byl ale považován za jednoznačně nejdůležitější. Verdikt už v pátek vynesl i soud v Jižní Koreji, který uvedl, že Samsung vzhled telefonů iPhone neokopíroval. Soud rovněž dospěl k závěru, že Apple a Samsung si některé své patenty vzájemně zneužily. Oběma podnikům vyměřil menší pokuty a zakázal prodej některých jejich produktů na jihokorejském trhu.

Apple a Samsung jsou největší světoví prodejci smartphonů a dohromady mají pod kontrolou více než polovinu globálního trhu. Samsung se přitom nedávno stal i největším světovým výrobcem mobilních telefonů, tedy nejen smartphonů, ale všech mobilních přístrojů. Z vrcholu tak odsunul finského výrobce Nokia

Tržní hodnota Applu odpovídá desetiletému rozpočtu ČR

Verdikt amerického soudu byl vynesen až po skončení obchodování na akciových trzích v USA. Akcie Applu obchodování uzavřely mírným růstem, později ale v elektronických systémech v reakci na rozhodnutí soudu jejich cena vzrostla skoro o dvě procenta na 675 dolarů. Apple se před pár dny stal podle výše tržní kapitalizace největší firmou ve Spojených státech a podle některých pramenů i ve světě. Tržní hodnota firmy podle aktuální ceny na burze přesahuje 620 miliard dolarů (více než 12,3 bilionu Kč). Pro srovnání: tato částka zhruba odpovídá rozpočtu České republiky na více než deset let.