Analytici: Poraženým ve sporu Apple/Samsung je Google

San José (USA)/Los Angeles - Poraženým v soudním sporu mezi jihokorejskou společností Samsung Electronics a jejím americkým rivalem Apple je zřejmě společnost Google. Shodují se na tom analytici, kteří komentují verdikt soudu v San José. Ten v pátek rozhodl, že Samsung zneužil několik patentů Applu, a nařídil mu, aby Applu zaplatil odškodné 1,05 miliardy dolarů (asi 20,9 miliardy korun).

„Jsem si jist, že to zpomalí růst Androidu,“ poznamenal analytik Brian Marshall z newyorské společnosti Isi Group. Android je operační systém, který pohání smartphony Samsungu a dalších firem, jež konkurují Applu. Autorem Androidu je právě Google, který systém poskytuje výrobcům tabletů a smartphonů na základě licence. Smartphony s operačním systémem Android se podle konzultační společnosti IDC ve druhém čtvrtletí podílely na celosvětovém prodeji těchto přístrojů zhruba z 68 procent. Na Apple zůstal podíl jen kolem 17 procent.

Obávat by se teď měly firmy, jako je Motorola či HTC

Právě Samsung má podle expertů velký podíl na tom, že narůstá popularita systému Android. Většina dalších konkurentů Applu navíc využila právě Android, aby mohla vyvinout podobnou technologii smartphonů. Vyvstává tak otázka, do jaké míry je Google obětí války mezi Applem a Samsungem a do jaké míry naopak prostředkem k prosazení zájmů někoho jiného. Obávat by se teď měly firmy, jako je Motorola či HTC, upozorňují analytici.

Někteří experti dokonce tvrdí, že verdikt soudu pošle návrháře v řadě firem zpět k rýsovacím prknům, kde budou muset navrhnout takový design, který už nebude jejich firmu vystavovat riziku žaloby. Pro řadu odborníků ale není překvapivé, že Apple vidí věci jinak. Zakladatel Applu Steve Jobs totiž v 90. letech minulého století firmu zachránil před bankrotem právě díky odlišnému designu a jinému přístupu k inovacím. „Zničím Android, protože je to ukradený produkt. Jsem ochoten jít kvůli tomu do termonukleární války… Oni jsou k smrti vyděšeni, protože vědí, že se provinili,“ řekl Jobs v rozhovoru, který s nim dělal publicista Walter Isaacson a který byl použit v Jobsově biografické knize, která vyšla po jeho smrti.

Analytici od Hongkongu po Wall Street nyní zkoumají, zda verdikt soudu pomůže Applu zcela ovládnout americký trh smartphonů, anebo zda bude pouze jedním z dalších kroků v pokračující bitvě o jejich technologii. Samsung totiž hned po vynesení rozsudku uvedl, že se odvolá a že soud dal Applu neoprávněně výhodu činit si nárok na tak „obyčejné“ věci, jako jsou zaoblené hrany u obdélníku.

Samsung už prodal více než 22 milionů smartphonů a tabletů, o nichž Apple tvrdí, že využívají jeho technologii. Poukazuje například na funkci zoom, která umožní pouhým přiložením prstu na displej přístroje přiblížit si text. Apple proto podal na Samsung žalobu, ve které tvrdil, že jihokorejský podnik okopíroval jak design, tak některé klíčové funkce jeho smartphonů iPhone a tabletů iPad. Ačkoliv se firmy spolu soudí ve více zemích, verdikt soudu v USA je považován za klíčový. Apple chtěl původně vysoudit až 2,5 miliardy dolarů, výsledek je ale i tak vnímán jako jeho velké vítězství.