Firmy očekávají lepší zítřky, propad ekonomiky prý ustane

Praha - Propad české ekonomiky by se měl postupně zastavit. Vyplývá to z průzkumu mezi 500 středními a malými podniky, který zpracovala Hospodářská komora. Ačkoliv firmy očekávají další obtížné období, jsou optimističtější než na začátku roku – a to i v oborech, se kterými se už moc nepočítalo.

Jedním z příkladů naděje českých podniků je sklářská firma Lasvit z Nového Boru. Pro začátek výroby si vybrala nejhorší možnou dobu těsně před začátkem krize. Nicméně i po nejhorších číslech hospodářství se jí oproti konkurenci dařilo dobře. „Obrat se od vzniku firmy zvyšuje každý rok zhruba o 30 procent a s těmi třiceti procenty počítáme i pro rok 2012,“ tvrdí ředitelka marketingu Lasvit Lucie Kubovičová.

Sklářství je považováno za české rodinné stříbro, přesto bylo jedním z oborů, které zasáhla krize nejvíc. Během posledních let z něho odešly tisíce lidí. Nyní ale tradiční a ceněné řemeslo začíná oživovat. „Pokud se týká letošního roku, tak předpokládáme, že by se tržby oproti roku 2011 mohly zvýšit o 5 až 8 procent,“ dodala tajemnice Asociace sklářského a keramického průmyslu Magda Purkrábková.

Podle průzkumu Hospodářské komory vidí české firmy budoucnost optimističtěji než na začátku roku. Zatímco tehdy jich čekalo zlepšení jen 16 procent, dnes je to čtvrtina. Největší starosti ale firmám dělá zvyšování cen pohonných hmot nebo dalších energií. Ekonomiku brzdí i málo veřejných zakázek a situace v Evropské unii. Lepší druhou polovinu roku očekávají podniky ve výrobě, naopak špatná zůstává situace ve stavebnictví, kde zhoršení předpokládá téměř polovina firem.