Zisk Raiffeisenbank vyskočil o čtvrtinu

Praha - Česká pobočka Raiffeisenbank navýšila od ledna do konce června čistý zisk meziročně o 25 procent na 1,52 miliardy korun. Za ziskem stálo méně opravných položek a úspory v provozních nákladech. Na výsledku se částečně podílely mimořádné vlivy a podle banky se situace nebude ve druhém pololetí opakovat.

Lubor Žalman, generální ředitel banky

„V prvním pololetí jsme dosáhli růstu zisku, a to i v době nepříliš příznivého ekonomického vývoje české ekonomiky a zpřísněných kapitálových podmínek evropských regulátorů. Vedle stabilního vývoje obchodních výsledků k nárůstu zisku přispívá i fakt, že se nám daří snižovat provozní náklady a výrazně rovněž poklesla tvorba opravných položek na úvěrová rizika.“ 


Kapitál banky se zvýšil i díky připsání loňského zisku. „Bez potíží tak splňujeme všechna nová kapitálová pravidla evropských regulátorů a zároveň máme dostatek kapitálu pro další úvěrovou expanzi,“ dodal Žalman. Banka hodlá růst jak ve firemních úvěrech, tak i v hypotékách a dalších úvěrech pro veřejnost. Kapitálová přiměřenost banky ke konci června stoupla na 15,22 procenta, o rok dříve to bylo 12,33 procenta.

Ke konci června se celková aktiva banky zvýšila meziročně o 2,4 procenta na 202,3 miliardy korun, což řadí Raiffeisenbank mezi středně velké banky. Objem úvěrů klientům meziročně klesl o 4,3 procenta na 151,6 miliardy korun. Objem vkladů se zvýšil o 5,3 procenta na 142,7 miliardy.

Raiffeisenbank nemusela odepisovat rizikové jihoevropské dluhopisy

Klesly naopak čisté úrokové výnosy, a to meziročně o pět procent na 3,29 miliardy korun. Čisté příjmy z poplatků pak vzrostly o procento na 1,1 miliardy. Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek klesly u banky meziročně o 39 procent na 488 milionů korun. Raiffeisenbank ve svém portfoliu prý ani nadále nedrží žádné dluhopisy z rizikových zemí Evropy. Provozní náklady banky klesly o 10,3 procenta na 2,4 miliardy.

Celkově čtveřice největších tuzemských bank v prvním pololetí navýšila čistý zisk o 29 procent na 25,3 miliardy korun. Tuzemské banky jsou tak letos jedněmi z nejvýnosnějších dcer pro své zahraniční majitele.