Mám obavy z kolapsu eurozóny, svěřil se Fico

Praha – Podle předsedy slovenské vlády Roberta Fica je pravděpodobnost rozpadu eurozóny nyní 50 procent. Stejně vysoká je tak i pravděpodobnost jejího zachování. „Samozřejmě že mám obavy z kolapsu eurozóny,“ řekl v přímém televizním přenosu Fico. Domnívá se, že klíčový bude v tomto ohledu zejména postoj jednotlivých zemí k dokumentům, které posilují integraci v rámci EU.

„Tato integrace bude nevídaná. Bude velmi silná, bude zasahovat do jednotlivých států. A toto všechno může vyústit buď v posílení Evropské unie a eurozóny, nebo v rozdělení eurozóny. A potom se nebude hledět na to, jestli je někomu sympatický, nebo nesympatický premiér nebo daná země. Bude se hledět čistě na ekonomické a finanční zájmy,“ řekl Fico.

„Já vidím rozpad eurozóny stejně realisticky jako její udržení, tedy 50 na 50,“ dodal. Neopomněl také připomenout, že důležitou roli bude hrát i vývoj v zadlužených zemích eurozóny, v současnosti především v Řecku a Španělsku.

Eurozónu teď čeká série důležitých jednání, především pak zasedání bankovní rady Evropské centrální banky (ECB). Finanční trhy s napětím očekávají, zda prezident ECB Mario Draghi oznámí podrobnosti k chystanému plánu odkupu aktiv, který ECB avizovala.