Schäuble má o centrálním dohledu nad bankami vážné pochybnosti

Berlín - Plán Evropské komise předat Evropské centrální bance (ECB) ústřední dohled nad všemi bankami v eurozóně se německému ministru financí Wolfgangu Schäublemu moc nezdá a jeho zavedení do praxe příští rok považuje za nereálné. Pravomoci ECB by raději omezil jen na systémově významné finanční instituce.

ECB dohled nad všemi bankami v dohledné době nezvládne

"Sama ECB dala najevo, že v nejbližší budoucnosti nebude mít dost kapacit pro dohled nad
6 000 evropskými bankami. Při zahrnutí pouze větších a systémově významných bank by bylo možné zavést přímý dozor ECB v dohledném období," dodal.

Evropský komisař pro vnitřní trh Michel Barnier o svém plánu dohledu

  • Od ledna příštího roku dohled nad všemi bankami, které by požádaly o pomoc záchranný fond ESM.
  • Od července by se pak dohled rozšířil na banky, které jsou důležité pro finanční systém.
  • Zbývající banky by přešly pod dohled ECB od roku 2014.

„Mám pochyby, že to půjde tak rychle a bojím se, že se zas jednou vytvářejí očekávání, která nebude možné ani zdaleka splnit. To je na finančních trzích vždy důvodem k těžkostem a nervozitě,“ oponuje Schäuble.


Berlín je proti dohledu, Hollande naopak pro

Berlín dal už dříve najevo, že s rozšířením kontroly na všechny bankovní ústavy v měnové unii nesouhlasí. Německá kancléřka Angela Merkelová na posledním summitu EU na konci června signalizovala, že by chtěla podřídit dozoru ECB jen 25 největších bank v eurozóně. Dohled nad všemi bankami podporuje naopak francouzský prezident François Hollande.

Evropská komise má zveřejnit podrobné návrhy o bankovním dohledu 12. září a brzy by o nich měli jednat ministři financí eurozóny. Systém jednotného dozoru bude prvním krokem k plné bankovní unii a jeho vznik je podmínkou pro to, aby evropské záchranné fondy mohly poskytovat finanční pomoc přímo ohroženým bankám.