Zemědělské odbory vyzvaly ke generální stávce proti vládě

Praha - Zemědělské odbory vyzvaly své členy, odboráře jiných svazů i všechny ostatní pracovníky, aby se zapojili do generální stávky na protest proti vládní politice, která podle odborů Česku škodí, doléhá hlavně na rodiny s dětmi, důchodce a postižené. Stávka by měla začít 27. září ve 12:00 a trvat by měla dvě hodiny. Zemědělské odbory jsou členem druhé největší centrály v ČR - Asociace samostatných odborů (ASO). Českomoravská konfederace odborových svazů, která je největší centrálou v zemi, zatím nemá o plánu zemědělců dostatek informací, aby rozhodla, zda se k protestu připojí. I jí je ale politika vlády trnem v oku.

Odborům vadí třeba zvyšování daní

„Cílem stávky je vyjádřit hlubokou nespokojenost a nesouhlas s politikou vládní koalice,“ prohlásil šéf zemědělských odborů Bohumír Dufek. Podle něj se vláda „pasovala do role spasitele země“, přitom Česku ale svými kroky škodí. Jmenoval zvyšování daní a jeho dopad na lidi s nízkými příjmy, rodiny s dětmi, důchodce a postižené. „Strašení Řeckem či poukazování na země, kde jsou na tom ještě hůř než my, je jen tragikomickou zástěrkou,“ míní Dufek. Podle něj se kabinet chce jen udržet u moci.

Zda protest podpoří i ČMKOS, zatím není jasné. Člen vedení konfederace Josef Středula řekl, že jakékoliv vyjádření souhlasu či nesouhlasu by bylo předčasné. „Očekáváme, že odborový svaz zemědělství bude mít snahu s ČMKOS komunikovat a jednat o spolupráci,“ konstatoval Středula. Zároveň však připomněl, že ani ČMKOS není spokojena s politikou vlády. „Forma vládnutí překonala obsah,“ soudí Středula.

Úspory v centru dění

Ministerstvo financí nyní předložilo návrh rozpočtu na příští rok. Kabinet se rozhodl, že i v nepříznivé ekonomické situaci se bude snažit schodek nezvyšovat. Plánuje proto zvýšení daně z přidané hodnoty či zpomalení růstu penzí. Návrhy by měla projednat sněmovna. Někteří koaliční poslanci se už nechali slyšet, že pro tyto záměry ale ruku nezvednou.

Odbory postup kabinetu kritizují. Nelíbí se jim vládní škrty ani reformy, navíc tvrdí, že s nimi vláda nechce o svých plánech jednat. Na jaře se proto odboráři odmítli účastnit tripartity, tedy jednání zástupců vlády s odbory a zaměstnavateli. Minulý týden se nicméně s premiérem shodli, že se kvůli návrhu rozpočtu vrátí k jednacímu stolu. Schůzka se má konat 24. září.

Protivládní demonstrace
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Zemědělci v květnu blokovali silnice

Zemědělci již letos jednou protestovali. 23. května na protest proti zrušení dotací na naftu a zvýšení spotřební daně z vína blokovali pomalou jízdou silnice ve 12 krajích České republiky. Protest ovšem tehdy neiniciovaly zemědělské odbory, ale agrární komora.

Česko letos zažilo i další protesty, demonstrace a blokády ministerstev. Největší demonstrace se uskutečnila 21. dubna na Václavském náměstí. Svou nespokojenost s vládní politikou tam přišlo vyjádřit podle odhadů odborů až 120 tisíc lidí, šlo tedy údajně o největší protest od roku 1989.