Nižší růst důchodů potvrzen i přes nevoli opozice

Praha - Sněmovna potvrdila navzdory odporu opozice vládní předlohu o nižším růstu důchodů. Poslanci přehlasovali veto levicového Senátu. Pro novelu zákona o důchodovém pojištění zvedlo ruku 101 poslanců a teď míří k podpisu prezidentovi Václavu Klausovi.

Opozice: Návrh na nižší valorizaci penzí je asociální a nemravný

Opozice označuje návrh za asociální a nemravný, reálná výše důchodů prý bude klesat. Penze se budou podle předlohy po tři roky valorizovat o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Dosud se důchody zvyšovaly v případě inflace o její celou míru.

„Jde zase jenom o kšeft. Dalších 100 000 důchodců přepadne pod hranici chudoby,“ tvrdí Lubomír Zaorálek z ČSSD.


Pochybnosti mají i VV. Šéfka klubu VV Kateřina Klasnová tvrdí, že snížení růstu důchodů nebylo v koaliční smlouvě a vláda navíc odmítla zavedení mezigenerační solidarity.

Dle Drábka je návrh nutný a vyplývá z kroků ČSSD

Podle ministra je předloha nepopulární. Z hlediska konsolidace veřejných rozpočtů je ale nezbytná. Za tři roky by měl stát uspořit celkem zhruba 48 miliard korun. Ministr má také výtky k sociálnědemokratickým vládám za to, že penze valorizovaly podle něho výrazně nad standardní vzorec. Současný návrh vyplývá z dřívějších kroků ČSSD, uvedl.

Pokud prezident návrh na nižší valorizaci penzí podepíše, průměrný důchod se v příštím roce zvýší zhruba o 156 korun místo původně očekávaných 428 korun. Celkem by měl penzista dostat v příštích třech letech v průměru o 383 korun navíc. Průměrný důchod nyní činí asi 10 550 korun.