Poslanci odmítli zvýšení DPH, ruku nezvedlo šest poslanců ODS

Praha – Návrh na zvýšení DPH sněmovnou neprošel. Ruku pro něj nezvedlo šest poslanců ODS. Proti návrhu hlasovalo 101 poslanců, pro pouze 94. Kabinet Petra Nečase tak veto Senátu nepřehlasoval a do sněmovny plánuje hned zítra ráno poslat úplně stejný návrh a spojit ho s hlasováním o důvěře.

Premiér hned ráno podá stejný návrh balíčku ke schválení vládě

„Zítra v 9 hodin ráno zasedne vláda ČR a podá návrh na schválení konsolidačního balíčku ve znění, ve kterém byl schválen ve třetím čtení Poslaneckou sněmovnou při tomto neúspěšném projednávání s tím, že vláda spojí s projednáváním tohoto návrhu svoji důvěru,“ řekl na tiskové konferenci po hlasování sněmovny premiér Petr Nečas. Zároveň připomněl, že jakoukoli změnu balíčku je nutné konzultovat se všemi koaličními partnery.


Za neúspěchem stojí rozkol ve straně

Sedm rebelujících poslanců ODS dnes na schůzi poslaneckého klubu ODS potvrdilo, že nebude hlasovat pro zvýšení DPH tak, jak je nastavené teď - nakonec proti hlasovalo šest. „Tak, jak je ten střet poslanců dnes veden, je bohužel politickým střetem o boj o moc v ODS,“ míní ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS).

Poslanci ODS, kteří hlasovali proti:

Marek ŠnajdrMarek Šnajdr (37)

Bakalář ekonomie se dlouhodobě pohybuje v oblasti zdravotnictví. V září 2006 se stal prvním náměstkem tehdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Funkci opustil v květnu 2010, kdy se stal poslancem. Je členem sněmovního rozpočtového výboru a místopředsedou výboru pro zdravotnictví. Od září 2006 předsedá správní radě Všeobecné
zdravotní pojišťovny (VZP).

Petr TluchořPetr Tluchoř (44) 
Vystudovaný právník v poslanecké sněmovně zasedá od voleb v roce 2004. Od roku 2001 je předsedou oblastního sdružení ODS Praha-východ a členem Regionální rady ODS Střední Čechy. Od září 2006 do května 2011 řídil poslanecký klub ODS. V posledních měsících se profiluje jako jeden z hlavních vnitrostranických kritiků premiéra Petra Nečase. Je členem správní rady VZP.

Tomáš Úlehla Tomáš Úlehla (47)

Má vysokoškolské vzdělání v oboru životního prostředí. Členem ODS se stal v roce 1994. V roce 1998 byl zvolen do zlínského městského zastupitelstva a od listopadu 2002 do listopadu 2006 byl primátorem. Větší pozornost médií na sebe dosud upoutal tím, že jako poslaneckou asistentku zaměstnal svou manželku. Je členem dozorčí rady VZP.

Ivan FuksaIvan Fuksa (49)

Vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině, později absolvoval postgraduální studium na Vysoké škole ekonomické v Praze. Od V letech 2002 až 2006 stál v čele příbramské radnice. Od ledna 2007 do května 2010 zastával funkci prvního náměstka ministrů financí Miroslava Kalouska (nyní TOP 09) a nestraníka Eduarda Janoty. Krátce po zvolení do Sněmovny v květnu 2010 byl jmenován ministrem zemědělství, kterým byl do svého odvolání loni v říjnu.

Radim Fiala (43

Poslancem je od roku 2006, kdy byl zvolen na kandidátce ODS v Olomouckém kraji. Zasedá v rozpočtovém výboru a výboru pro životní prostředí. Před vstupem do celostátní politiky působil čtyři roky jako radní v Prostějově. Je jednatelem prostějovské bezpečnostní agentury B.S. - KINGS s.r.o. Členem ODS je od roku 1998. 
     
Jan Florián (37) 

Od roku 2002 je členem zastupitelstva městské části Praha 10. Poslancem byl zvolen v roce 2010; z posledního místa na pražské kandidátce jej tehdy voliči kroužkováním posunuli až na osmou pozici. Je členem zahraničního a zdravotnického výboru Sněmovny. Před svým zvolením poslancem byl asistentem poslance Borise Šťastného (ODS).

  


V úvodu vystoupil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vláda je podle něj přesvědčena, že není možné, aby příští rok ČR hospodařila se schodkem vyšším než tři procenta hrubého domácího produktu. „Stojíme si za tímto návrhem, budeme si za ním stát. Troufám si dokonce říct, že stojíme a padáme s tímto návrhem,“ prohlásil.

Video Brífink ODS po hlasování o úsporném balíčku
video

Brífink ODS po hlasování o úsporném balíčku

Trpělivost dochází koaličním partnerům ODS

Poslanci LIDEM odmítli podpořit návrh na majetkové vyrovnání s církvemi, pokud neprojde podle nich klíčová koaliční dohoda - tedy takzvaný stabilizační balíček, jehož je zvýšení DPH součástí. Koalice proto de facto vyhověla opozici a odložila projednávání církevních restitucí na příští sněmovní schůzi. Ta začne už 18. září. Zákon se na ní znovu potká i s návrhem na zvýšení DPH. Ten totiž kabinet znovu předloží ve stejném znění a tentokrát s ním spojí i důvěru vládě.

Výroky poslanců při projednávání daňového zákona:

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka:

„Tohle prostě není běžné úsporné opatření. Tohle není nějaký Kalouskův plošný škrt, který se udělá a pojede se dál. Jenom bude o něco nižší deficit.“

„Vaše tendence zvyšování DPH, vaše tendence zdražování přispěla k ekonomické krizi, ve které se v tuto chvíli nacházíme.“

 Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09):

„Stojíme si za tímto návrhem, budeme si za ním stát. Troufnu si dokonce říct, že stojíme a padáme s tímto návrhem.“ 

„Ti, kteří tvrdí, že pokles spotřeby domácností je způsoben jedině a výlučně zvýšením daně z přidané hodnoty, se samozřejmě dramaticky mýlí, dokonce to i sami vědí.“    
         
Lubomír Zaorálek (ČSSD): 

„Odmítáme ten návrh proto, protože nám připadá, že je opakováním starých chyb pana ministra financí Kalouska, který se nepoučí ani z toho, co se kolem DPH dělo v tomto nebo v loňském roce.“   

Petr Tluchoř (ODS): 

„Toto je antiódéesácký balíček. Nepřináší žádnou vizi, kterou by bylo možné vysvětlovat občanům, natož vizi pravicovou. Rating není vize. Zvyšování daní jako lék na krizi nefunguje.“   

„Vláda přináší levicová řešení a používá levicové argumenty k jejich prosazení. Já už na levicové argumenty přestávám slyšet. A také přestávám slyšet na křik vulgarity a vyhrožování.“ 


Ministr financí Miroslav Kalousek počítá se stabilizačním balíčkem v rozpočtu na příští rok. Pokud sněmovna i podruhé zvýšení DPH odmítne, vláda, která už bude v demisi, rozpočet z dolní komory stáhne. Stát by se pak musel řídit rozpočtovým provizoriem.

Video Reportáž Lukáše Dolanského
video

Reportáž Lukáše Dolanského