Fico: Euro musí být věcí disciplíny

Bratislava - Slovensko jednoznačně podporuje hlubší integraci v rámci Evropské unie a chce patřit do takzvané „zóny perspektivy“. Euro navíc nadále vnímá jako dobrý projekt. Staronový slovenský premiér Robert Fico to prohlásil v pořadu Interview ČT24 během své návštěvy České republiky. Podle něj ale není možné mít v rámci EU společnou měnu a přitom rozdílné fiskální a hospodářské politiky. „Nebojím se disciplíny, pokud někdo neplní kritéria, ať je za to potrestán,“ řekl Fico, který tvrdí, že lepší alternativa, než je Evropská unie a eurozóna, stejně pro Evropu neexistuje. A proto je nyní nutné dělat odvážná rozhodnutí.

„Je to omyl, pokud si někdo myslí, že země, které jsou členskými státy Evropské unie a které si ponechaly své národní měny, mají nějakou výhodu oproti těm, které mají euro,“ prohlásil Fico. Euro samo o sobě totiž nemůže za to, že existují nezodpovědné, špatně hospodařící státy, jež vytvořily krizi v eurozóně. Slováci byli podle premiéra od začátku s evropskou měnou spokojeni.

Robert Fico, slovenský premiér:

„Pokud by euro zkolabovalo, žádná země v EU by nebyla chráněna. I Česká republika je otevřená ekonomika, která exportuje obrovské množství své produkce do zemí Evropské unie. Všem, ať už máme euro nebo národní měnu, nám musí záležet na tom, aby euro přežilo.“


Podle Fica eurozóna musí přežít, jelikož jiná alternativa neexistuje

Přicházejí návrhy na prohloubení integrace a posílení rozpočtové disciplíny v rámci eurozóny. „Pokud se najdou státy, které s prohloubením integrace nebudou souhlasit, vytvoří se možná dvě skupiny zemí – takzvané 'jádro', tedy silné ekonomiky s přísnou finanční disciplínou, a jiné země, jež nebudou součástí této 'zóny perspektivy',“ podotkl Fico.

Eurozóna
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: EMILY WABITSCH

Pokud nějaký stát nebude plnit kritéria, Fico je pro sankce – kupříkladu nemožnost dále čerpat peníze z evropských fondů. Slovenská vláda podle Fica nemá problém třeba více konzultovat s Evropskou komisí rozpočet státu nebo se vznikem evropského bankovního dohledu. „Na druhou stranu v současnosti prosazujeme, aby zůstaly zachovány národní dohledy,“ podotkl slovenský premiér.

Slovensko se ale nyní musí připravit na všechny případy, mezi něž patří i hrozící rozpad eurozóny. „Nikdo z nás nevěděl, že něco takového jako v Řecku je vůbec možné. Kdo by věřil, že španělské banky budou potřebovat peníze,“ konstatoval slovenský premiér.

Bez intenzivního sociálního dialogu to nejde, tvrdí Fico

Slovenská vláda se nyní snaží zkonsolidovat veřejné finance, aniž by se to nějak víc dotklo lidí s nízkými příjmy. Jedná se o celý komplex reforem. „Musíme chránit úspory, mzdy lidí a podnikatelský sektor,“ poznamenal Fico. Pokud jde o daně, jejich zvyšování se nemá dotknout 88 procent Slováků. Dotkne se ovšem bank nebo bohatých.

Nutné je podle slovenského premiéra vést nejprve sociální dialog. Vytvořil proto speciální Radu solidarity a rozvoje, v níž se sešli zástupci všech možných skupin - od zaměstnanců, zaměstnavatelů až třeba po církve. Teprve poté jdou návrhy do parlamentu, kde má Ficova strana SMER-SD většinu. „Je to velká výhoda při přijímání takových těžkých rozhodnutí,“ dodal slovenský premiér.