Druhý pilíř dostal zelenou, kritika přišla i z řad ODS

Praha - Sněmovna dnes přehlasovala navzdory odporu opozice senátní veto návrhu zákona, který umožní zavést reformní druhý důchodový pilíř od příštího roku. V rámci tohoto pilíře mají mít lidé možnost vyvést si část odváděného důchodového pojištění na individuální účty u penzijních společností. Návrh nyní míří k podpisu prezidenta Václava Klause. Ani tento návrh se však neobešel bez komplikací, proti jeho obsahu se ohradil poslanec Marek Šnajdr z ODS, který se domnívá, že podpoří pouze ekonomicky silnější část obyvatelstva.

Druhý pilíř i pod palbou z ODS

Poslanec ODS Marek Šnajdr (ODS) dnes ve sněmovně kritizoval vládní důchodovou reformu. Druhý pilíř podle něho nezajistí ani většinu obyvatel a nenaplní cíl kabinetu snižovat rozpočtové schodky. Zákon ale Šnajdr podpořil, aby neeskaloval už tak napnutou situaci v Poslanecké sněmovně. Šnajdr navíc patří mezi šest zákonodárců ODS, kteří v dolní komoře potopili vládní návrh daňových změn.

Vostatek se bojí malého zájmu

„Já si myslím, že za daného stavu do toho půjde málo lidí, odhadoval bych to na nějakých dvacet procent v první roce,“ tvrdí Jaroslav Vostatek, vedoucí centra ekonomických studií VŠFS.

Opoziční ČSSD požadovala, aby vláda reformu alespoň o tři roky odložila. Má k ní celou řadu výhrad. Zároveň tvrdí, že pokud by vyhrála volby, tak by druhý pilíř zrušila. Proto nabádá investory a občany k obezřetnosti.

Argumenty ČSSD

  • Druhý pilíř není bezpečný způsob spoření
  • Druhý pilíř není ani pro většinu výhodný
  • Koalice nezískala pro změny širší podporu
  • Vláda nemá zajištěné financování druhého pilíře

„My se nemůžeme dostat do situace, že se důchodová reforma po Novém roce spustí a pak vláda řekne, že nemá peníze na to, aby ji platila, a provede další plošné škrty ve výdajích resortů. To znamená, že se propustí další policisté a hasiči, škrtnou se další sociální dávky pro rodiny s dětmi, na povel ministerstva práce a sociálních věcí se uzdraví dalších pár tisíc invalidních důchodců,“ tvrdí předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Pilíře důchodové reformy
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

V rámci druhého pilíře důchodového systému si budou moci lidé převést 3 procenta z částky, kterou odvádějí na sociální pojištění, na individuální účty u penzijních společností pod podmínkou, že si další dvě procenta přidají ze svého.

Drábek: Není to optimální doba pro zavádění druhého pilíře, ale je to nutné

„Já jsem přesvědčen, že to je naše politická odpovědnost vůči mladé generaci. Já si nedovedu představit, že bychom postupovali tak neodpovědně, abychom řekli: 'Ano, tak teď sociální demokracie pět týdnů před jedněmi z voleb něco vyhlásila, tak my to odpískáme.'“

Lidé reformě nerozumí

Přestože se o reformě mluví už dlouhé měsíce, podle průzkumů jí nerozumí tři čtvrtiny Čechů.


Jiří Rusnok, prezident Asociace penzijních fondů ČR

„Už to mělo být zavedeno dávno. Obávám se ale, že lepší doba už nebude. Vláda má však bohužel asi spoustu jiných starostí, proto byla podceněna informovanost.“


Co je podstatou druhého pilíře?

Lidé, kteří se rozhodnou zapojit do druhého pilíře, si budou moci převést 3 procenta z důchodového pojištění, které nyní platí státu, na individuální účty. Zaměstnanci na důchodové pojištění nyní odvádějí 6,5 procenta hrubé mzdy, 21,5 procenta přidává zaměstnavatel. Osoby samostatně výdělečně činné platí celých 28 procent za svého. Pokud se lidé rozhodnou ke spoření na individuální účty, budou si muset přispořit další dvě procenta hrubé mzdy ze svého.

Jaromír Drábek

„Je to výhodné především pro ty, kteří chtějí rozložit riziko. A především je to výhodné pro mladé a příjmové skupiny od mírného podprůměru směrem nahoru.“ Naopak to není ideální pro starší a málo vydělávající.


Zatímco sociální demokraté varují, že lidé mohou o peníze naspořené ve druhém pilíři přijít, ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) uklidňuje, že systém bude bezpečný. Penzijní společnosti podnikající v rámci druhého pilíře budou pod důslednou kontrolou České národní banky. Pokud se penzijní společnost s účty druhého pilíře dostane do potíží, převezme účty klientů jiný, zdravý fond či finanční ústav. Peníze klientů nebudou součástí konkurzní podstaty, ze které by se uspokojovali eventuální věřitelé penzijní společnosti.

Obavy nemusí mít lidé ani z toho, že jejich rodina o naspořené peníze přijde v případě, že se penze nedožijí. Peníze na individuálních účtech totiž budou předmětem dědického řízení. Vstup do druhého pilíře bude dobrovolný, pokud se ale pro něj lidé rozhodnou, nebude již možné vzít toto rozhodnutí zpět.

Video Druhý pilíř prošel Poslaneckou sněmovnou
video

Druhý pilíř prošel Poslaneckou sněmovnou