Facebook: Investoři nevidí potenciál, který máme

San Francisco - Mark Zuckerberg se v prvním veřejném vystoupení po vstupu Facebooku na burzu snažil vdechnout do svých akcií nový život. Sebejistý 28 letý zakladatel společnosti uklidňoval investory a tvrdil, že Wall Street plně nechápe dlouhodobý potenciál, který sociální síť má. Společnost právě vyvíjí nové produkty, určené zejména pro smartphony.

Facebook se stal první americkou společností, která vstoupila na burzu s hodnotou vyšší než 100 miliard dolarů. Od té doby ale akcie polovinu své hodnoty ztratily, zejména kvůli obavě investorů ze ztráty peněz z reklamy poté, co se většina uživatelů Facebooku přesune z notebooků k mobilním telefonům.

Zuckerberg, který sám přišel o miliardy dolarů, přiznal, že je z hroutící se ceny akcií zklamaný. Tvrdil ovšem, že Wall Street ještě nepochopila obrovský potenciál na poli mobilního byznysu. Facebook před nedávnem vyvinul mobilní reklamy, které přináší dokonce lepší výsledky než reklamy klasické, které se objevují vpravo na stránkách profilu, zobrazeném na počítači, uvedl Zuckerberg.

Zuckerberg: Firma si vytvořila zcela nový prostor k růstu

Zakladatel Facebooku si myslí, že jsou akcie firmy podhodnocené. Na činnosti firmy se dívá jako na mnohaleté investice. „Jednou z hlavních věcí je podle mě nepochopení toho, co je dobré. To jsou naše mobilní vyhlídky. Společnost je v polovině přestavby, po jejímž dokončení nabídne zcela nové reklamní produkty,“ řekl Zuckerberg. Zároveň ale podotkl, že jeho firma nebude vyvíjet vlastní chytrý telefon se samostatným operačním systémem. Namísto toho bude chtít zajistit, aby byl systém Facebooku kompatibilní s jakýmkoli zařízením, které lidé k připojení k internetu používají.

Půl hodiny po Zuckerbergově vystoupení akcie stouply o více než 3 procenta. „Bylo pozitivní ho tam vidět mluvit,“ řekl analytik Raymond James.

Mark Zuckerberg na vývojářské konferenci Facebooku f8
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Paul Sakuma

Facebook pracuje na vlastním vyhledávači

Na Facebooku se pohybuje přibližně jedna miliarda lidí, která zde sdílí ohromné množství informací. Nabízí se tedy otázka, kdy Facebook nabídne nějaký vlastní vyhledávač. Mark Zuckerberg se nechal slyšet, že sociální síť skutečně o vlastním vyhledávači přemýšlí, nicméně ten by rozhodně nefungoval jako tradiční systémy.

Zuckerberg: Vstup na burzu skončil zklamáním

Zvyšující tlak na burzu způsobuje i blížící se konec omezení prodeje zaměstnaneckých akcií.  Zuckerberg, který před nedávnem zdůraznil, že nebude prodávat své vlastní akcie po dobu nejméně 12 měsíců, připustil, že klesající hodnota společnosti podrývá morálku zaměstnanců. Stále si ale myslí, že je dobré se ke společnosti připojit a pokračovat. „Není to poprvé, kdy jsme dole nebo nahoře,“ uzavřel.