Praha nemá dostatek kvalitních kancelářských prostor

Praha - V Praze není k dispozici dostatek kvalitních a moderních kancelářských prostor. Většina jich je obsazená a navíc je poptávka po jejich pronájmu letos už o polovinu vyšší, než kolik se jich do konce roku postaví. Developeři tak zahajují stále nové a nové projekty.

V blízkosti pražské Florence teď vzniká administrativní palác Florentinum. Tedy komplex za zhruba pět miliard korun, který nabídne téměř padesát tisíc čtverečních metrů kanceláří a obchodů. V hlavním městě ale bude kanceláří brzy nedostatek. V současnosti jsou k dispozici zhruba tři miliony metrů čtverečních. Firmy by ale využily ještě o polovinu větší prostor. Navíc se už od ledna do června pronajalo víc kanceláří, než kolik se jich letos celkově postaví.

Tewfik Sabongui, ředitel poradenské společnosti Jones Lang LaSalle

„Když se podíváme na aktivitu na trhu, kolik se toho pronajímá, tak tento rok do konce června se pronajalo 151 tisíc metrů čtverečních.“


Podle propočtů společnosti Cushman & Wakefield by zhruba poptávka na kancelářské prostory v Praze měla dosahovat výše asi 4,5 milionu metrů čtverečních. Investice do výstavby kancelářských budov by pak letos v Praze měly být zhruba šest set milionů eur. Oproti minulému roku se tak jejich objem nijak zásadně nezmění. 

V metropolích okolních států je situace jiná. V Budapešti a v Bratislavě se kanceláří staví jen velmi málo. Zato Varšava je vnímaná jako centrum střední Evropy a těší se proto i většímu zájmu developerů a nájemců. Proto i investice do výstavby tam jsou až o polovinu vyšší než v Praze.

Video V Praze je nedostatek kanceláří
video

V Praze je nedostatek kanceláří