Do Španělska se vrací turisté i kupci realit

Madrid - Španělské turistice se i navzdory krizi daří. Především Baleárské ostrovy se těší vysoké návštěvnosti. Jen na začátku prázdnin navštívilo Španělsko skoro osm milionů turistů. Prodávají se tam ale i drahé nemovitosti, které nakupují hlavně lidé ze severní Evropy.   

Zdroj: ISIFA/Camera Press Autor: Anton Dijkgraaf

Zatímco v Řecku táhne krize ceny dolů, dovolená ve Španělsku letos stojí více nebo stejně. Lidé se navíc nebojí za hotely zaplatit nemalé částky. „Během turistické sezony navštíví město Calvia víc než dva miliony lidí. Turisté tady tráví dovolenou a utrácí své peníze. Hotely jsou proto odlišné. Město vydělává hlavně na turismu. A je na tom dobře,“ říká starosta města Calvia Manuel Onieva.

Větší zájem je také o nemovitosti

Navíc se daří i prodejcům nemovitostí. Podle realitních makléřů je krize zažehnána, alespoň na Mallorce. Poprvé od roku 2009 se totiž realitní trh zvedá. Přitom některé domy na ostrově vůbec nejsou levné. Průměrná cena vily je dva miliony eur. Výjimkou ale nejsou ani nemovitosti za čtyřicet milionů eur. 

„Naše cílová skupina jsou lidé mezi 40 až 60 lety. Zájem o nemovitosti mají hlavně turisté z Evropy - jako jsou Skandinávci, Britové nebo Němci. Obvykle vlastní dvě nebo tři nemovitosti. Jednu mají ve své rodné zemi, pak v Alpách a další u moře,“ dodává ředitel realitní kanceláře Mallorca Sotheby's International Realty Daniel Chavarria Waschke.

Mallorka je oblíbené místo i pro české turisty. Jejich návštěvnost meziročně stoupla asi o osm procent. Češi tak přispívají k uzdravení španělské ekonomiky. Turismus se totiž na domácím hospodářství podílí téměř 15 procenty.