Naše ekonomika vzroste až o 7,8 procenta, slibuje Čína

Peking - Čínská ekonomika letos vykáže růst hrubého domácího produktu o 7,7 až 7,8 procenta a díky prorůstovým opatřením vlády se ve druhém pololetí stabilizuje. Předpovídá to hlavní ekonom Státního informačního střediska Fan Ťien-pching. Vláda na letošní rok stanovila cíl růstu HDP o 7,5 procenta. Ani západní ekonomové neočekávají, že se tempo růstu přehoupne přes hranici osmi procent. 

Ekonom předpokládá, že ve třetím čtvrtletí se bude hospodářský růst v meziročním srovnání pohybovat od 7,6 do 7,8 procenta. To znamená, že proti druhému čtvrtletí se nezmění, anebo jen mírně zrychlí. Ve druhém čtvrtletí ekonomika rostla tempem 7,6 procenta.

Analytici naopak předpovídají, že růst čínské ekonomiky se ve třetím čtvrtletí ještě zpomalí, se zlepšením počítají až v závěru roku. Tou dobou už se podle nich plně projeví dřívější uvolňování měnové politiky.

I když se ale ekonomická aktivita později zvýší, celoroční růst zůstane s vysokou pravděpodobností pod osmi procenty. Tak slabý nebyl od roku 1999. Fan ale upozorňuje na dilema, jemuž politici čelí kvůli růstu cen realit. 

Ilustrační foto
Zdroj: Getty Images
Autor: Feng Li

„Tentokrát bude trochu těžké najít tu správnou rovnováhu,“ řekl ekonom, jehož citovala agentura Nová Čína. Vláda v Pekingu letos nesáhla k žádné nové masivní podpoře ekonomiky, přestože se objevují známky, že nějaká forma podpory by byla namístě.

Vláda ale urychlila některé infrastrukturní projekty a přes centrální banku do ekonomiky napumpovala peníze. Politici se obávají, že pokud se zvýší inflace, mohou nastat sociální nepokoje. A to v politicky citlivé době, protože v Číně se chystají změny na nejvyšších stranických postech.