Likérka AB style zastavila výrobu a hrozí propouštěním

Frýdek-Místek - Místní likérka AB style zastavila výrobu. Jejích 18 zaměstnanců je nyní na 60 procentech platu, pokud ale prohibice potrvá déle, firma je bude muset propustit. Láhve s nejspíš padělanými etiketami likérky AB style byly mezi těmi, v nichž se objevil jedovatý alkohol.

Likérka zastavila výrobu v pondělí

„Dnes už se nevyrábělo. Pokud prohibice potrvá delší dobu, což znamená třeba do příštího týdne, nezbude nám nic jiného než se se zaměstnanci dohodnout na ukončení pracovního poměru,“ uvedl jednatel firmy Jan Palla.


Škody jdou do milionů

Škody, které likérka utrpěla, jdou podle něj do milionů, vyrábět na sklad je neekonomické. „Současný stav nás velice poškozuje. Velcí výrobci to ustojí, ale pro malé a střední je to skoro až likvidační,“ uvedl dnes Palla v rozhovoru pro Český rozhlas.

Láhve se zřejmě padělanými etiketami likérky AB style byly mezi těmi, v nichž se objevil jedovatý alkohol. Otrava metylalkoholem už v Česku způsobila smrt více než 20 lidí, dalším nenávratně zničila zdraví. AB style od počátku tvrdí, že alkohol rozhodně nepochází z její produkce a že etikety někdo padělal. Palla řekl, že kvůli padělání etiket AB style podala firma podnět policii už na konci roku 2011.

S etiketami byly problémy už dřív

Firma zjistila, že si někdo objednal vytištění etiket s jejím logem už v roce 2010. Padělané etikety se tiskly v milionových nákladech. „A kdo potřebuje tolik etiket, zřejmě potřebuje taky falešné kolky,“ řekl Palla. Do podezření upadla samotná firma, která už dokonce letos musela na měsíc přerušit výrobu.

„V červnu k nám vtrhla policie. Pídili se po tom, kde máme tiskařský stroj. Všechno posbírali, včetně počítačů. Následně přizvali celníky. Ti žádali, abychom jim předložili veškerou evidenci. Jenže počítače nám zabavila policie, a tak jsme nebyli schopni evidenci předložit. Tak nám zaplombovali sklad,“ řekl jednatel.


Kvůli padělaným etiketám likérka podala 3. srpna trestní oznámení.