Německá koalice chce omezit bankovní unii jen na velké banky

Berlín/Frankfurt – Zákonodárci z německé vládní koalice navrhují, aby Evropská centrální banka (ECB) v rámci nové úpravy dohlížela v Evropské unii pouze na největší banky, které lze považovat za důležité z hlediska fungování celoevropského bankovního systému. Část členů koalice zároveň odmítá společné garance za vklady.

Garance za vklady odmítají zástupci konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), což je strana kancléřky Angely Merkelové, a s nimi i někteří členové Svobodné demokratické strany (FDP), která je s CDU v koalici. Tito politici chtějí, aby garance za vklady zůstala zodpovědností jednotlivých členských zemí.

Návrhy, jimiž by se měla zabývat dolní komora parlamentu, v zásadě odrážejí názory Merkelové. Ta už dala víckrát najevo, jak si představuje fungování ECB, až bude banka vybavena většími pravomocemi.

Začátkem tohoto týdne Merkelová řekla, že příprava nového dohledu, který bude ECB mít, se nesmí uspěchat jen proto, aby Evropa splnila termín, který si sama stanovila. Tím je leden 2013. „Při těchto přípravách musí být kvalita před rychlostí,“ navrhují i poslanci.

Spuštění ESM v řádu týdnů

Merkelová také varovala, že rekapitalizace španělských bank prostřednictvím stálého záchranného fondu eurozóny (ESM) nemůže začít dřív, než začne v EU fungovat přísnější bankovní dohled. Na spuštění fondu se stále pracuje, v provozu by měl být už v řádu týdnů.

Neshody kolem podoby a rychlosti zavádění reforem bankovního dohledu vystoupaly na povrch, když se minulý víkend v kyperské metropoli Nikósii sešli ministři financí všech 27 členských zemí Evropské unie. Německo mělo vážné výhrady ke společným garancím za vklady, neboť se obává, že by jeho občané byli zodpovědní za vklady lidí z jiných členských zemí unie. Podobné výhrady mají Němci i ke společným dluhopisům eurozóny.

Kvůli některým návrhům, které mají změnit pravomoci ECB, se dostali do sporu prezidenti ECB Mario Draghi a německé centrální banky Jens Weidmann. Neshodují se v tom, zda má ECB řešit současnou dluhovou krizi tím, že bude nakupovat dluhopisy nejzadluženějších zemí. Tento postup navrhuje ECB, zatímco Weidmannova Bundesbank je proti – zejména kvůli riziku růstu inflace.