Kalousek vzkazuje rebelům: Bez penzijní reformy nebude vláda

Praha – TOP 09 se s důrazným apelem obrátila na svého vládního partnera ODS, aby dodržel koaliční dohodu o rozpočtu a penzijní reformě. Strana tím reagovala na prohlášení revoltujících poslanců ODS, kteří vyjádřili souhlas s prezidentovým vetem druhého pilíře důchodové reformy. Ministr financí a místopředseda strany Miroslav Kalousek ve včerejších Událostech, komentářích řekl, že pokud sněmovna veto nepřehlasuje, vláda ztratí smysl. „Několik lidí v ODS a prezident si nepřeje, aby tahle vláda už měla většinu,“ řekl Kalousek pro ČT a dodal: „Vláda, která nemá většinu, tu nemůže vládnout.“

ODS premiéra Petra Nečase se potýká s vnitřními problémy poté, co šest jejích poslanců nedávno potopilo Senátem vrácený vládní balíček daňových změn, pro nějž přitom i oni původně ruku zvedli. Vláda, která změny daní potřebuje k naplnění rozpočtu na rok 2013, novelu předložila znovu v nezměněné podobě. A spojila s ní svůj osud.

Nečas dal jednoznačně najevo, že kabinet končí, pokud změny navrhované jeho vládou v některém z hlasování ve sněmovně neprojdou. S vnitrostranickými rebely nyní premiér a jeho lidé vyjednávají. Podle TOP 09 by ale vláda, v níž jeden z partnerů není schopen dostát závazkům, nemohla naplňovat svůj program, a ztratila by tak smysl existence.

Václav KlausVáclav Klaus pro ČT

„Nedovedu si v kontextu dnešní doby představit jinou vládu. To je jediná smyslupná a možná, kterou máme. Mně vůbec nejde o to, aby tato vláda padala.“


Vládu, která by jen přežívala na „pomyslném politickém ARO“ v důsledku toho, že jeden z koaličních partnerů nebude schopen dodržovat koaliční dohody a smlouvy, nepovažuje za smysluplnou ani premiér Petr Nečas (ODS). Platí to podle něj i za situace, že oním nespolehlivým vládním partnerem bude jeho vlastní strana. Podle Nečase je v takové situaci jediným poctivým řešením sestavení nové vlády, která by vzešla z voleb.

„Opravdu nemá význam, aby vláda pokračovala, aby nějakým způsobem přežívala nebo byla na nějakém pomyslném politickém ARO uměle vyživována, uměle držena u života,“ myslí si Nečas. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura nicméně předpokládá, že poslanci ODS prezidentem vetovaný zákon, který má od příštího roku zavést druhý pilíř penzijní reformy, podpoří.

Kalousek v LN: Bez penzijní reformy nebude vláda

Veto„Pokud se někdo z těch, kdo dosud pro penzijní reformu hlasovali, k prezidentovi přidá, pak je potřeba pohlédnout pravdě do očí. Říct si, že vláda ztratila většinu. Nedokážu si představit, že by se takhle pokračovalo dál.“


Úlehla: Kolem důchodů nebude žádná divočina

Petr Tluchoř, jeden z rebelujících poslanců ODS, souhlasí s tím, že vláda má smysl jen tehdy, když bude plnit své dohody a sliby. „Vláda se však ve svém programu dohodla a lidem slíbila provést reformy, ne zvyšovat daně,“ poznamenal Tluchoř. Jeho skupina prý nechce konec vládní koalice, ale plnění jejích slibů.

„My nemáme žádný problém s důchodovou reformou jako takovou, ale nechceme, aby se platila z neustálého dalšího a dalšího zvyšování daní,“ vysvětlil Tluchoř. „My se chováme jako samostatně myslící poslanci. To, že má pan prezident v poslední době občas podobné názory jako my, nás možná těší, ale nic to neznamená,“ dodal Tluchoř.

„Tak jak bylo deklarováno panem premiérem a ostatními, tak já si myslím, že kolem důchodů nebude žádná divočina,“ prohlásil při příchodu na jednání klubu ODS jeden z rebelujících poslanců Tomáš Úlehla.

Kalousek: Prezident vytváří právní nejistotu

Tím, že prezident vetoval prováděcí zákon k důchodové reformě, vytváří podle ministra financí Kalouska totální právní nejistotu. Stát totiž nemá k dispozici nezbytný nástroj, podle kterého by měl nový systém penzí od příštího roku fungovat.

Jak řekl Kalousek, Václav Klaus byl doposud jako prezident ve své funkci čitelný - až doteď. „Jestliže nevetoval a propustil penzijní reformu v létě, neexistoval jediný rozumný důvod se domnívat, že poté bude vetovat technickou prováděcí normu, která jenom logicky navazuje,“ myslí si Kalousek.

„Tím, že prezident neuplatnil svůj nesouhlas s důchodovou reformou u skutečné systémové změny a uplatňuje ho jenom u technického nástroje půl roku potom, vytváří totální právní nejistotu v této společnosti,“ prohlásil v Událostech, komentářích Miroslav Kalousek.

Video Prezidentské veto tématem Událostí, komentářů
video

Prezidentské veto tématem Událostí, komentářů

Jeho stranický šéf - ministr zahraničí Karel Schwarzenberg - prohlásil, že prezident vládu podráží. Také premiér Petr Nečas (ODS) je přesvědčen, že Václav Klaus některými svými kroky přispívá k nestabilitě vlády. Poslední dobou totiž vetuje jeden zákon za druhým a bortí tak nejdůležitější cíle, které si vláda vytyčila.

Sporů mezi prezidentem a premiérem přibývá - před několika dny odsoudila hlava státu prohibici jako silácké řešení. Kvůli daním pak létala vzduchem ostrá slova a za nimi omluvné dopisy. A odvolání Lessyho podle Klause jen destabilizovalo policii i celou politiku.

Kalousek argumentům, kterými prezident vysvětluje své veto, nevěří. „Václav Klaus dnes nevetoval druhý pilíř důchodové reformy. Ten je už schválen a vstoupí v platnost na začátku roku 2013,“ upozornil ministr financí s tím, že prezident klíčový zákon nevetoval a propustil v létě, když ho přes noční obstrukce opozice protlačila koalice sněmovnou.

Klaus veto zdůvodnil tím, že o důchodové reformě neexistuje potřebná shoda v odborné sféře, na politické scéně ani ve společnosti. „Změna penzijního systému je něco, co ovlivní deset milionů lidí v následujících desítkách let, a v tu chvíli si myslím, že musí být nalezen elementární konsenzus,“ vysvětlila hlava státu své stanovisko.

„Ty argumenty bych bral jako principiální, pokud by je uvedl při schvalování druhého pilíře penzijní reformy,“ tvrdí místopředseda TOP 09. „Nesouhlasil bych s ním, je to argumentace odborů a sociální demokracie, ale řekl bych: 'Dobrá, prezident má tento názor, a proto to vetoval.' Ovšem to, co prezident vetoval dnes, je jenom technická prováděcí forma, aby mohl příslušný zákon platit,“ doplnil ministr Kalousek.

Právo občanů dávat do druhého pilíře peníze vznikne k 1. lednu 2013. Stát jim to ale nemusí být schopen zajistit, protože k tomu nemá prováděcí zákon, varoval před chaosem člen Nečasova kabinetu. Vzhledem k tomu, že vláda nemá ve sněmovně jistou většinu, bude prezidentské veto přehlasovávat velmi těžko. Někteří poslanci ODS totiž v minulosti dávali najevo, že by měli problém hlasovat proti názoru zakladatele strany.

Jednotné hlasování proti vetovanému zákonu ohlásili sociální demokraté. Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc také uvedl, že vláda by neměla přistoupit na prohlášení některých penzijních fondů, že by se dala reforma spustit od ledna i bez vetovaného zákona vyhláškami.