Odklad plnění řeckého plánu by znamenal potřebu 13–15 miliard eur

Atény – Třináct až patnáct miliard eur (374 miliard korun) navíc by Řecko potřebovalo podle tamního ministra financí Jannise Sturnarase, kdyby získalo od mezinárodních věřitelů dvouletý odklad v plnění plánu. Atény ale věří, že budou schopny tyto peníze získat samy a nebudou muset dál zatěžovat evropské daňové poplatníky.

„Odhadujeme, že propad ve financování, který by vznikl, kdybychom dostali dvouletý odklad, by činil 13–15 miliard eur,“ řekl ministr. To lze podle dosavadních slov řeckých činitelů pokrýt emisí krátkodobých dluhopisů, vyjednáním nižších úrokových sazeb u splátek úroků z dluhu u oficiálních věřitelů, nebo tím, že ECB nakoupí nové řecké dluhopisy za splatné papíry, které nakoupila na trhu v minulých dvou letech.

od 26. června !
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Orestit Panagiotou

Sturnaras také potvrdil, že Řecku do splnění rozpočtových cílů v letech 2013 a 2014 chybí nadále 13,5 miliardy eur. S „trojkou“ zástupců Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu jedná řecká vláda o úsporách v tomto objemu, řekl ministr. Mise trojky jedná v Aténách s přestávkami od července a na konci minulého týdne svou návštěvu na několik dní přerušila.

Řecká vláda se nyní snaží přesvědčit EU a MMF, aby jí uvolnily další část úvěrové pomoci. Řecko nyní čerpá druhý záchranný úvěr 130 miliard eur. V roce 2010 začalo čerpat první půjčku 110 miliard eur, ukázalo se ale, že to Řecku nebude stačit. Atény se proto dohodly na restrukturalizaci dluhu a nových podmínkách čerpání.