Krabička cigaret zdraží o 4 koruny, rozhodli poslanci

Praha - Sněmovna schválila zvýšení spotřební daně u cigaret a řezaného tabáku. Krabička cigaret by měla být v roce 2014 v průměru asi o čtyři koruny dražší než nyní, na příští rok by z toho připadalo zdražení asi o dvě koruny. Předloha teď míří do Senátu. Růst spotřební daně ministerstvo financí odůvodňuje požadavky Evropské unie.

Ministerstvo financí předpokládá, že zvýšení daně z tabákových výrobků vynese jen v příštím roce státnímu rozpočtu 1,4 miliardy korun navíc. V roce 2014 by se pak měl výběr daně v porovnání s letoškem zvýšit o dalších 1,7 miliardy korun. „Daň končí ve státním rozpočtu, staví se z ní silnice, platí se z ní úředníci,“ připomněl poslanec Boris Štastný. Inflaci by mělo zdražení v obou letech zrychlit o 0,14 procentního bodu.

Zvýšení daně z cigaret a tabáku vyžaduje evropská směrnice. Aby cena nerostla skokově, zvolilo ministerstvo postupné zvýšení daně ve dvou krocích. Od příštího roku a od roku 2014. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) předloha zvyšuje nad požadavky směrnice daň u řezaného tabáku.

Levnější cigarety zdraží výrazněji

Někteří opoziční poslanci novele vyčítali, že podle ní více zdaňuje levnější cigarety než dražší. Podle ministerstva financí má ale nastavený způsob své důvody.

Stanovisko ministerstva financí

„Vyššího zatížení zejména drahých cigaret je vhodnější se vyvarovat z toho důvodu, že by podporovalo změnu spotřebitelských preferencí a přechod od drahých cigaret k levným, což by vedlo k poklesům výnosu spotřební daně.“


Sociální demokrat Miroslav Svoboda neúspěšně navrhoval jiný růst daně z tabákových výrobků. Zdůvodňoval jej tím, že není jasné, jaká bude příští rok sazba daně z přidané hodnoty. Návrh by prý zajistil zhruba stejné inkaso státu jako letos v případě, že by byla DPH 17,5 procenta, a nikoli 21 procent, jak předpokládá vládní daňový balíček. Svobodův návrh by také zvýšil daň u doutníků. Naopak ve srovnání s vládním návrhem měla podle něho méně razantně růst daň u tabáků ke kouření.

Novela má také bránit daňovým únikům

Vládní novela se netýká pouze zdražení cigaret, ale obsahuje i opatření proti daňovým únikům. Například dovozci některých druhů zboží, které dani podléhá, budou muset finančním úřadům hlásit všechna místa, kam zboží můžou dovézt, a úředníci jim tato místa budou schvalovat. V dokladech při dopravě pohonných hmot bude muset být uvedeno, kam se nafta nebo benzin vezou.