Halloween rok od roku plní více pokladen amerických obchodníků

New York - Na vánoční nákupy je sice ještě brzo, ale miminálně v USA se do obrátek dostává utrácení před Halloweenem. A očekává se, že americké domácnosti v souvislosti s tímto svátkem utratí až osm miliard dolarů. Vyplývá to z průzkumu americké Narodní maloobchodní federace. Tamní obchodníci se proto můžou těšit na výrazně vyšší tržby.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Paul Lovelace

Halloween, který připadá na 31.10., je rok od roku populárnější. Letos ho má slavit 170 milionů Američanů. Ti nakupují sladkosti, kostýmy a nejrůznější doplňky. Z této euforie těží především americké maloobchodní řetězce. 

Jaroslav Brychta, analytik X-Trade Brokers:

„Podle mého názoru Halloween zrovna není úplně nejzajímavější pro maloobchodní řetězce. Rozhodně nejzajímavějšími svátky jsou Vánoce, což krásně vyplývá i z prosincových prodejů, které jsou až o pětinu větší, než je průměr za dalších 11 měsíců.“


  • Halloween
    Halloween autor: Marc O´Sullivan, zdroj: Isifa/Rex features
  • Halloween
    Halloween autor: Mood Board, zdroj: Isifa/Rex features

Nejvíc peněz přitom vydělají prodejcům kostýmy. Průměrný Američan za ně utratí přes 30 dolarů. Obchody se proto snaží rozšiřovat nabídku o nové masky, barevné podkolenky nebo nové druhy sladkostí. 

„Když jsme byli mladí v Americe my, tak jsme neměli peníze, ani trh s kostýmy neexistoval. Takže jsme museli něco vymyslet. Zatímco teď si každý jde někam koupit nějakou masku,“ říká americký novinář Erik Best. 

Ani čtyřnozí mazlíčci nezůstávají v zámoří stranou. Lidé jim kupují kostýmy, za které jsou schopni utratit nemalé peníze. Podle průzkumu na nich obchody vydělají dalších 370 milionů dolarů.