EU chce potrestat USA kvůli subvencování Boeingu

Ženeva - Evropská unie chce uvalit na Spojené státy obchodní sankce v objemu 12 miliard dolarů (232 miliard Kč) ročně. A to kvůli nezákonným subvencím pro amerického výrobce letadel Boeing. Požádala o to Světovou obchodní organizaci (WTO).

Evropská unie již začátkem týdne předložila WTO stížnost. V té obvinila Spojené státy, že nedodržely rozhodnutí WTO, aby ukončily poskytování subvencí Boeingu do 23. září. Kroky EU jsou součástí sedmiletého boje ohledně subvencí pro Boeing a jeho evropského konkurenta Airbus mezi Bruselem a Washingtonem, napsala agentura Reuters. 

Evropská unie uvedla, že rozsah obchodních sankcí byl stanoven „na základě odhadů škod, které EU utrpěla v důsledku nepoctivé konkurence ze strany amerického průmyslu“. „Je to největší sankce, o jakou kdy bylo u WTO požádáno,“ uvedl Airbus. „Předcházela tomu největší újma, kterou nějaká strana v historii WTO utrpěla,“ dodal.

WTO v minulosti dospěla k závěru, že subvence svým výrobcům poskytují obě strany. Spojené státy již dříve obvinily EU, že nepřestala subvencovat Airbus, a požádaly WTO o právo na obchodní sankce vůči EU v objemu deseti miliard dolarů. Americký velvyslanec u WTO Michael Punke prohlásil, že EU se provinila mnohem více než USA.

V letošním prvním pololetí dodal Airbus zákazníkům 279 letadel, a mírně tak zaostal za Boeingem, jenž dodal 287 letounů. Loni však Airbus získal 1 419 objednávek, což bylo vůbec nejvíc v historii letectví.