Do obchodů a barů se vrací lihoviny

Praha - Prohibice v Česku skončila. Na barové pulty i regály obchodů můžou znovu lihoviny s obsahem alkoholu od 20 procent. Musí být ale vyrobené loni nebo ještě dříve. U destilátů z letošního roku si musí prodejci opatřit doklad o původu použitého lihu. Za porušení pravidel budou hrozit vysoké pokuty. Obchodní řetězce Tesco, Kaufland a některé další obchody dnes začaly prodávat tvrdý alkohol vyrobený před rokem 2012. Majitelé barů si často ještě nedokázali sehnat nový alkohol, protože ve velkoskladech včera ještě nebyl a staré zásoby si málokdo dovolil nabízet. Zmírnění prohibice uvítali na dnešním expertním jednání v Bruselu i zástupci Evropské komise a všech členských zemí Evropské unie.

„V průběhu noci jsme zkontrolovali naše skladové zásoby, což pro naše zaměstnance znamenalo pořádný kus práce navíc. Díky jejich úsilí tak nyní nabízíme zákazníkům veškerý dostupný alkohol, který byl vyroben před rokem 2012,“ uvedl mluvčí řetězce Tesco Jan Dvořák.

Video Do obchodů a barů se vrací lihoviny
video

Do obchodů a barů se vrací lihoviny

Tesco je podle Dvořáka také v kontaktu s dodavateli, kteří zpracovávají nutnou dokumentaci o původu lihovin vyrobených v letošním roce. „Budeme operativně vracet do regálů další láhve, tak jak nám budou veškeré potřebné dokumenty přicházet. Stále však předpokládáme, že od vystavení celého sortimentu včetně nově vyrobených láhví nás dělí několik dní,“ dodal Dvořák.

Povolený alkohol od 20 procent
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Stejným způsobem postupuje i obchodní řetězec Kaufland. Do regálů vrací tvrdý alkohol s datem výroby před rokem 2012. Ostatní láhve se dostanou do prodeje po ověření jejich původu. Obchodní řetězec Billa již ve čtvrtek oznámil, že také do prodeje pouští lihoviny vyrobené před rokem 2012.

Zákazníci zatím regály v obchodech s tvrdým alkoholem podle prodejců útokem neberou. Někteří však očekávají, že jim velkou část vystaveného zboží přes víkend skoupí provozovatelé barů a restaurací.

Po otravě metylalkoholem jsou stále tři lidé ve vážném stavu

V moravskoslezských nemocnicích zůstávají po otravě metylalkoholem tři lidé ve vážném stavu. Nejhůře je na tom třiatřicetiletý muž hospitalizovaný v Havířově, který zůstává v bezvědomí a napojený na plicní ventilaci. Dva muži ve vážném stavu leží taky v ostravské fakultní nemocnici. Na severní Moravě lékaři evidují už tři desítky lidí s otravou, dalších šestnáct jich v kraji zemřelo. V sokolovské nemocnici leží tři pacienti, u kterých se potvrdila otrava metanolem. Poslední dva si nebezpečný alkohol přivezli z Moravy. Všichni tři jsou v dobrém stavu a otrava si u nich zřejmě nevyžádá trvalé následky. Jde o první tři případy otravy metanolem v Karlovarském kraji od vypuknutí metanolové aféry. V celém Česku je šestadvacet obětí.

Otevřené láhve s tvrdým alkoholem mají být zlikvidovány

Od čtvrtka je po dvoutýdenní prohibici kvůli otravám metylalkoholem možné prodávat tvrdé lihoviny vyrobené před 1. lednem 2012 i bez prokázání původu lihu, u novějšího alkoholu bude doklad původu třeba. Otevřené láhve by měly být zlikvidovány. Pokud to však majiteli například drahého archivního alkoholu stojí za to, může si pro konkrétní láhev opatřit potřebné potvrzení.

Na pultech prodejen by se mohla objevit zhruba třetina alkoholu, který byl stažen z prodeje kvůli vládnímu zákazu. Podle dostupných informací je ve skladech zadržováno zhruba 21 milionů litrů tvrdého alkoholu, do prodeje by tedy mohlo být uvolněno zhruba sedm milionů litrů. Výrobu také opět rozjíždějí i některé likérky.

ČOI a hygienici kontrolují prodejce

Pracovníci České obchodní inspekce (ČOI) zároveň kontrolují prodejce, zda dodržují stanovená pravidla. Denně by během prodlouženého víkendu podle mluvčí ČOI Miloslavy Fléglové mělo proběhnout 200 až 250 kontrol. Výsledky prověrek budou k dispozici v pondělí. Hygienici v doprovodu policie také kontrolují ostravské provozovny s tvrdým alkoholem a zatím žádné porušení pravidel nenašli. Majitelé musí doložit původ nebo datum výroby lihovin. Kontroly mají pokračovat až do odvolání.

Policii stále zajímá Likérka Drak

Jedním ze symbolů metanolové aféry je Likérka Drak z Chvalčova na Kroměřížsku. Největší množství otrávených láhví má právě její etiketu a jen včera jich na Slovensku zadrželi skoro 7 tisíc. Policejní vyšetřovatele ale firma zajímá nejen kvůli tomu, do kanalizace totiž vylila tolik alkoholu, že zamořila několik kilometrů vzdálenou čističku. Škoda na technologii bude v desítkách až stovkách tisíc korun. Policie už zkoumá, jestli za únikem alkoholu nebylo i zametání stop. Policisté navíc prověřují spojení likérky s jedním ze dvou hlavních obžalovaných Tomášem Křepelou, který podle informací České televize navštěvoval velkoobchody s alkoholem jako zástupce Likérky Drak. 

Rozbory alkoholu v polské Vratislavi hlásí isopropylalkohol

Univerzitní laboratoř v polské Vratislavi prověřila už 500 láhví s nelegálním alkoholem. Metanol pocházející z Česka obsahovaly tři z nich. Podle polských médií taky přes 30 procent prověřované vodky obsahovalo isopropylalkohol. Ten se používá v čisticích prostředcích a po vypití může navodit stav jako po užití narkotik. Zkoumané lihoviny pochází hlavně z příhraničních trhů. Řada láhví nemá kolky a na některých jsou podomácku vytištěné etikety. Polsko hlásí čtyři oběti metanolu, naposledy zemřel v úterý dvaapadesátiletý muž.

Alkohol, který zajistili slovenští celníci kvůli podezření z falšování etiket české Likérky Drak, neobsahoval nepovolené množství nebezpečného metanolu. Podezřelé zboží čítající přes 6 600 lahví našli slovenští celníci během mimořádných kontrol ve skladech na dvou různých místech v zemi. Zatím není známo, zda etikety s názvy různých druhů lihovin byly skutečně zfalšovány. Výhradní distributor produktů české likérky podle sme.sk tvrdil, že etikety jsou v pořádku.

EK a země EU vítají zmírnění české prohibice

Evropská komise i členské země Evropské unie přijaly s uspokojením zmírnění české prohibice alkoholu. „Komise a všechny členské státy vyjádřily uspokojení s novými opatřeními,“ uvedl mluvčí EK Frédéric Vincent v prohlášení. Kvůli problémům s pančovaným alkoholem zákaz dovozu tvrdého alkoholu z ČR vyhlásily Polsko a Slovensko a z nečlenů EU rovněž Rusko. „Komise bude Ruskou federaci také informovat,“ uvedl mluvčí bez dalších podrobností. V Bruselu tím ale celá záležitost nekončí. Česká vláda musí s EK vyjednat, za jakých okolností a kdy se situace úplně vrátí do normálu.