Bendl: Kontrolu potravin by měl hlídat pouze jeden resort

Praha – Systém kontroly kvality potravin je příliš komplikovaný, měl by ho proto mít na starosti pouze jeden resort. V dnešním pořadu Partie televize Prima to řekl ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). V současnosti mají totiž celý řetězec na starosti ministerstva zdravotnictví a zemědělství a Bendlův resort v tomto duchu připravuje zákon o potravinách.

Podle tohoto zákona by potraviny byly kontrolovány od jejich vzniku až po koncový prodej. Podle Bendla však nejde pouze o kontrolu kvality lihovin, ale i dalších potravin jako třeba masa nebo zvěřiny, kde také existují rizika. Ministerstvo zdravotnictví prý však s přesunutím celé kontroly pod resort zemědělství na jednání vlády nesouhlasilo.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek s kontrolou lihovin od výroby po distribuci až po koncový prodej souhlasí. „Ke spotřebitelům se dostával alkohol, nad kterým neměl kontrolu vůbec nikdo,“ upozornil. Potřebná jsou podle něj i další opatření, jako je třeba udělování koncesí a licencí výrobcům, distributorům i prodejcům tvrdého alkoholu. Opatření přijatá na posledním jednání vlády však negarantuje žádné zásadní změny do budoucna při zacházení s tvrdým alkoholem, dodal.

Rodokmen alkoholu je klíčový

Bendl míní, že klíčovou změnou je rodokmen alkoholu, tedy rodný list, z něhož je jasné, kde byl líh vyroben, kdo ho zpracoval, kam jej distribuoval, kde skladoval a kde se prodává. Otázka licencí se na vládě diskutovala, připravuje ji ministerstvo průmyslu a obchodu. Naopak o zvýšení spotřební daně, o němž se zmínil ministr zdravotnictví Leoš Heger, se nediskutovalo vůbec.