Taraba: Sjednocení dávek na bydlení markantně zvýší počet chudých

Praha - S vládou navrhovaným sjednocením sociálních dávek poskytovaných na bydlení důrazně nesouhlasí Sdružení nájemníků ČR (SON). Podle jeho představitelů totiž může dojít až k dvojnásobnému zvýšení počtu lidí žijících pod hranicí chudoby. Před tímto scénářem dnes varoval předseda sdružení Milan Taraba. Sjednocení dávek je součástí vládního stabilizačního balíčku.

Taraba: Poroste počet bezdomovců

„Návrh jde proti závazku vlády zlepšovat dostupnost přiměřeného bydlení. Poroste počet bezdomovců se všemi z toho plynoucími důsledky,“ tvrdí šéf SON Taraba.


Vláda plánuje zrušení příspěvku na bydlení a doplatku na bydlení. Zavést chce kabinet nově příspěvek na náklady na bydlení, který má být součástí dávek pomoci v hmotné nouzi. Podle Taraby by ale v takovém případě neměli na dávku nárok například staří lidé, kteří mají jen malou zahrádku. Stát podle předsedy nájemnického sdružení sice možná ušetří, důsledky ale prý ponesou města a obce.

Byt
Byt

Příspěvek jen pro ty, kterým bydlení ukrojí aspoň 50 procent příjmů

Zpřísnit se mají nově také podmínky pro výplatu dávky. Nyní příspěvek na bydlení stát vyplácí rodinám či jednotlivcům, pokud jejich příjem nestačí na pokrytí 30 procent a v Praze 35 procent stanovených nákladů na bydlení a pokud mají v bytě trvalý pobyt. Nově mají mít nárok na příspěvek ale jen ti, kteří na bydlení dávají alespoň 50 procent příjmů.