Lihovarníci spustí kontrolní web. Stock už vyrábí naplno

Praha – Dohledat certifikáty o původu lihovin bude cíl nového webu certifikacelihovin.cz, který ve středu spustí Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Web má tak pomoci urychlit návrat alkoholu na pulty obchodů a do restauračních zařízení, nebo jej mohou využít lidé, kteří si nejsou jisti původem alkoholu, který mají doma. Mezitím se už v plzeňském Stocku naplno rozjela výroba vodky, tuzemáku a vaječného likéru.

Nový web pod hlavičkou UVDL certifikacelihovin.cz by měl dohledat původ lihoviny na základě informací z kolku, podle data výroby a dalších údajů na láhvi. Podle prezidenta UVDL Petra Pavlíka dostávají výrobci a prodejci od lidí o alkoholu každý den tisíce dotazů. Pavlík upozornil, že mezi spotřebiteli je po otravách metylalkoholem znát větší obezřetnost a snaha zjistit původ nápojů. Po zmírnění prohibice klesla spotřeba tvrdého alkoholu a lidé se více zaměřují na známé značky, dodal. 

Pavlíkova slova potvrzuje i výrobní ředitel plzeňské likérky Stock Václav Šitner. Ten po čtrnáctidenní částečné prohibici předpokládá, že do konce roku vzroste její prodej meziročně zhruba o desetinu, pravě protože lidé budou vyhledávat prověřené značky.

Certifikáty v databázi na stránkách se ale budou vztahovat jen k výrobkům z roku 2012. „Pokud mají lidé doma ve svých zásobách alkoholy staršího data, patrně je v databázi nenajdou,“ uvedl ředitel Global Spirits Tomáš Otta. Pak je podle něj nutné přečíst si informační část webu, která lidem poradí, jak původ lihoviny zjistit.     

UVDL reprezentuje více než 81 procent trhu s lihovinami. Členy jsou Aromka Brno, Bohemia Sekt, Brown-Forman, Fruko-Schulz, Global Spirits, Granette & Starorežná Distilleries, Jan Becher Karlovarská Becherovka, Milan Metelka, Rémy Cointreau, Rudolf Jelínek, St. Nicolaus trade CZ a Stock Plzeň. 


 

V plzeňském Stocku už dnes jede naplno výroba vodky a tuzemáku 

V plzeňském Stocku už dnes jede naplno výroba vodky, tuzemáku a vaječného likéru. Jde o nejprodávanější lihoviny řady Božkov s obsahem alkoholu kolem 37 procent. Objednávek má největší česká likérka hodně. Vyrábí v třísměnném provozu, nových kolků má dostatek na měsíc. 

„Děláme výrobky podle požadavků odbytu. Obnovili jsme naplno výrobu pro Česko i pro Itálii. Čekali jsme na kolky, které jsme dostali v pátek odpoledne,“ dodal. Už v neděli měli zaměstnanci likérky noční směnu. Po 14 minulých dnů podnik úspěšně prodával řadu Amundsen s obsahem do 20 procent alkoholu. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

S nejasným alkoholem se má nakládat jako s nebezpečným odpadem

Česká inspekce životního prostředí upozornila v souvislosti s plány na likvidaci alkoholu s nejasným původem, že podnikatelům a právnickým osobám hrozí pokuta až padesát milionů korun, když se lihovin zbaví v rozporu se zákonem o odpadech. Zlikvidován má být veškerý alkohol vyrobený v letošním roce, pro který obchodníci a výrobci do konce listopadu neseženou doklad o původu lihu.   

Alkoholické nápoje nepatří do sběrných nádob na směsný komunální odpad, obsah láhví nesmí být vyléván - ať už do kanalizace, nebo do povrchových či podzemních vod, upozorňuje inspekce.


Obchodníci, restauratéři a další podnikatelé mají předat vyřazené alkoholické nápoje osobám či společnostem oprávněným ze zákona k nakládání s nebezpečným odpadem. Láhve lze také přímo zavézt do spaloven nebezpečných odpadů. Podezřelé alkoholické nápoje z domácností mohou lidé donést do sběrných dvorů obcí.   

„Původce odpadů je povinen zjistit, zda osoba, které předává odpady, je k jejich převzetí oprávněna. V případě, že se tato osoba oprávněním neprokáže, nesmí jí být odpad předán,“ sdělila mluvčí inspekce Simona Cigánková s tím, že informace o oprávněných osobách lze získat na webech krajských úřadů. 

Zjistit přítomnost metanolu během pár vteřin z uzavřené a okolkované lahve - takovou schopnost má přístroj, s jehož pomocí právě teď testují vzorky lihovin chemici na pardubické univerzitě. Takzvaný Ramanův spektrometr dokáže určit obsah až stovky lahví za hodinu. 

Přístroj dokáže snadno rozeznat podíl metanolu pouhým přiložením k testované lahvi. Pomocí laseru vyhodnotí většinu lahví s výjimkou velmi tmavého skla a tekutin. Přístroj za milion korun má ale mnohem širší využití než je testování alkoholu. Vojákům slouží na zahraničních misích. O jeho vlastnosti se ale teď zajímají i celníci.

Na pardubické univerzitě si přístroj zapůjčili, aby zvládli nápor žadatelů o testování alkoholu z domácích zásob. Za dva týdny prošlo chemikům rukama tři sta padesát vzorků.

Video Reportáž Davida Havleny
video

Reportáž Davida Havleny