Portugalsko plánuje deregulaci nájemného, brzdí prý ekonomiku

Lisabon - Jedním ze základních úsporných opatření, které po portugalské vládě požadují zahraniční věřitelé, je uvolnění trhu nájemného. Ten je v zemi doteď regulován zákony, které jsou často datovány na začátek minulého století. Regulované nájemné podle odborníků brzdí tamní ekonomiku. Odpůrci deregulace ale tvrdí, že problém zaplatit nájem bude mít až sto tisíc portugalských rodin.

Regulace nájemného padne za oběť výrazným dluhům, které si země nadělala. Novela zákona bude jedním z nejradikálnějších úsporných opatření tamní vlády. Na opačné straně ale stojí majitelé nemovitostí. Podle jejich názoru zákony neuvolní trh dostatečně a krizi portugalské ekonomiky vidí právě v zaostalých normách. Podle nich totiž nájemné může zvýšit jen stát, a to jen v řádu jednotlivých procent.

Uvolnění nájemného má přitom podpořit právě majitele domů, aby do nich víc investovali a taky víc vydělali. Zkrátka, aby se ekonomika rozhýbala. Kritici ale trvdí, že se tak až polovina portugalských rodin dostane do výrazných finančních problémů. „Člověk nemůže žít bez střechy nad hlavou, podle nás to ale teď lidi čeká ve velkém měřítku,“ sdělil prezident Asociace lisabonských nájemců Romao Lavadinho.

Vláda tvrdí, že má připravené záruky pro lidi žijící ze životního minima. Lidi to ale neuklidnilo, plánují demonstrace.