Euro-americká zóna volného obchodu? Nečas říká ANO

Praha - Odstranění zbylých obchodních bariér a společná zóna volného obchodu mezi Evropou a USA - i to zaznělo v proslovu premiéra Petra Nečase na dnešní mezinárodní konferenci Dny USA a Evropské unie. Spojenectví mezi těmito regiony podle něj nabývá na významu kvůli vzestupu nových světových mocností a mělo by se dále prohloubit. Společnou výzvou je podle Nečase hlavně zadlužení veřejných rozpočtů.

Nečas: Transatlantická zóna měla vzniknout už dávno

„Obě zóny volného obchodu by se podle mého názoru měly propojit a společným cílem by měl být vznik transatlantické zóny volného obchodu. Ta měla vzniknout už dávno, před deseti, patnácti lety,“ řekl Nečas při zahájení konference. Dodal, že je realistické, aby euro-americká zóna volného obchodu vznikla do roku 2020, pokud k tomu bude politická vůle.


Amerika nechť je Amerikou a Evropa Evropou

„Nejvýznamnější společnou výzvou USA a EU je zadlužení veřejných rozpočtů,“ míní Nečas. Mezi situací v Evropě a USA jsou ale podle něj i rozdíly. Premiér připustil, že Evropa má svůj sociálnědemokratický model státu, odlišný od americké tradice, a „nikdy nebude dosahovat americké míry individualismu“. „My ve střední Evropě jsme rádi, že západní civilizace je pluralitní, a nikoliv monolitní a že Amerika je více Amerikou a Evropa více Evropou. Byli bychom rádi, kdyby to tak zůstalo,“ řekl Nečas.

Mezinárodní konference Dny USA a EU se koná v ČR od roku 2002. Zabývá se tradičně důležitostí atlantické vazby mezi USA a EU a aktuálními otázkami americké a evropské politiky. Letos tak jejím tématem budou mimo jiné blížící se prezidentské volby v USA. Na akci vystoupí například bývalí členové vlády George Bushe - John Ashcroft a Richard Cheney, bývalý britský premiér Gordon Brown či někdejší polský prezident Aleksander Kwaśniewski.

Více o konferenci se dozvíte ZDE