Gartner: Čínské Lenovo se stalo největším výrobcem počítačů na světě

San Francisco – Čínská společnost Lenovo Group podle předběžných údajů výzkumné společnosti Gartner ve třetím čtvrtletí vystřídala amerického konkurenta Hewlett-Packard na pozici největšího výrobce počítačů na světě. Podle výzkumné firmy IDC ale Hewlett-Packard dál zůstal s nepatrným náskokem na prvním místě. Celkově by měl prodej počítačů ve světě v letošním roce nejspíš klesnout – bude to poprvé od roku 2001.

Společnost Lenovo podle firmy Gartner zvýšila ve třetím čtvrtletí prodej téměř o deset procent na 13,77 milionu počítačů. Její tržní podíl se tak vyšplhal na 15,7 procenta. Podíl rivala Hewlett-Packard naopak klesl na 15,5 procenta z 16,4 procenta před rokem.

Podle společnosti IDC se však Hewlett-Packard udržel na prvním místě s tržním podílem 15,9 procenta. Lenovo bylo těsně druhé s podílem 15,7 procenta.

Zprávy výzkumných společností Gartner a IDC jsou založeny pouze na odhadech. Samotní výrobci počítačů zveřejní údaje o prodeji v příštích několika týdnech v rámci čtvrtletních výsledků hospodaření.

Lenovo nicméně podle analytiků patří k nejúspěšnějším výrobcům počítačů a jeho tržní podíl pravděpodobně bude pokračovat v růstu. „Lenovo se nevyhnutelně stane největším světovým výrobcem osobních počítačů ve všech žebříčcích,“ řekl podle internetového serveru BBC analytik Andrew Milroy ze společnosti Frost & Sullivan.

Počítače čelí konkurenci tabletů a chytrých telefonů

Celosvětový prodej počítačů podle obou výzkumných firem ve třetím čtvrtletí klesl o více než osm procent. Za propadem poptávky stojí řada faktorů, včetně čekání na nový operační systém Windows 8, jehož prodej koncem tohoto měsíce zahájí softwarový gigant Microsoft.

Jiná výzkumná společnost – IHS iSupply – tento týden předpověděla, že celosvětový prodej počítačů se v letošním roce sníží o 1,2 procenta na 348,7 milionu. Prodej by tak vykázal první celoroční pokles od roku 2001.

„Počítačový sektor prochází výrazným útlumem,“ uvedl analytik Jay Chou ze společnosti IDC. „Odvětví zažilo obtížné druhé čtvrtletí a třetí čtvrtletí bylo ještě horší,“ dodal. Poptávku po osobních počítačích tlačí dolů například nepříznivé ekonomické podmínky a stoupající konkurence ze strany počítačových tabletů a chytrých telefonů.