Češi dodají do Pákistánu větrné elektrárny za miliardy

Hradec Králové - Královéhradecká společnost Wikov Wind dodá do Pákistánu 50 větrných elektráren za čtyři miliardy korun. Díky kontraktu vzniknou v Česku desítky nových pracovních míst. Práci dá Wikov Wind i dalším firmám, bude totiž potřebovat dodávky řady komponent a například také externí kováře a slévače.

Výkon větrné farmy má být 100 megawattů a stavba by měla trvat do roku 2014. Wikov Wind nakonec dodá do Pákistánu dvakrát tolik elektráren, než plánoval původně. Smlouvu o budoucím dodání elektráren dnes Wikov Wind podepsal s vládou pákistánské provincie Sindh.

„Počítáme nadále s tím, že stavba větrného parku začne na počátku roku 2013, kdy bychom měli finálně doladit financování celého projektu, které zajišťujeme formou exportního financování založeného na pojištění EGAP,“ uvedl Antonín Růžička, generální ředitel skupiny Wikov Industry, do níž společnost Wikov Wind spadá. Financování má podle něj i státní záruku pákistánské strany.

Antonín Růžička

„Je to o tom, být se správným produktem ve správnou chvíli na správném místě. A to se nám podařilo.“


Wikov hodlá do výroby soustrojí zapojit i další české strojírenské firmy. „Jde o obrovský projekt, takže počítáme s odběrem výrobních komponent od dalších českých firem, kterým nabídneme práci,“ uvedl Růžička. 25 až 30 lidí přijme kvůli pákistánské zakázce Wikov Wind do své hradecké provozovny. Mělo by jít hlavně o pracovníky montáže, servisu a technické profese.

V Pákistánu Wikov Wind hodlá využít tamních stavebních firem, například při úpravách pozemků, vybudování základů, přístupových cest či skladů. Především kvůli snížení dopravních nákladů počítá s lokálními dodávkami ocelových tubusů věží a listů elektráren. Ostatní stěžejní součásti větrných elektráren s největší přidanou hodnotou, například gondola elektrárny s převodovkou z hronovského Wikov MGI, budou české produkce.

Video Rozhovor s Antonínem Růžičkou
video

Rozhovor s Antonínem Růžičkou

V Pákistánu by mohly uspět i další české firmy

„Českým firmám jsme předali seznam projektů v energetice, například hydroelektráren plus dalších infrastrukturních projektů. Během příštích deseti, dvaceti let, bychom chtěli navýšit elektrárenskou kapacitu až o 20 tisíc megawattů. Většinu toho bychom chtěli pokrýt z vody a obnovitelných zdrojů, abychom nebyli závislí na zahraničním palivu,“ upozornil v rozhovoru pro ČT24 pákistánský ministr pro investice Salím Mandviwalla.

Vedle větrných elektráren má provincie Sindh předpoklady pro budování tepelných elektráren, které by spalovaly rozsáhlé zásoby lignitu. O těchto energetických a návazných průmyslových projektech cílených na výstavbu ocelárny jedná v současné době firma Vítkovice Group. Celkově by české firmy v Pákistánu mohly dosáhnout na investice v hodnotě 2 až 4 miliardy dolarů (v přepočtu 38,5 až 77 miliard korun).