Rosněfť rozdává stovky miliard za ruský podnik TNK-BP

Londýn/Moskva - Ruský státní energetický gigant Rosněfť převezme celou skupinu TNK-BP, která je třetím největším producentem ropy v Rusku. Celkově zaplatí 17,1 miliardy dolarů (v přepočtu zhruba 325,5 miliardy korun) za poloviční podíl, který drží britský koncern BP. Britové k tomu navíc získají v Rosněfti podíl 12,84 procenta.

Ovšem Rosněfť uzavřela ještě samostatnou dohodu s konsorciem AAR, které se skládá z ruských miliardářů a které drží druhou polovinu TNK-BP. Konsorcium získá za svůj podíl 28 miliard dolarů (asi 533 miliard korun) v hotovosti.

Britská BP přitom plánuje použít 4,8 miliardy dolarů (zhruba 91,4 miliardy korun) na nákup dalších 5,66 procenta akcií Rosněfti, a to přímo od ruské vlády. Celkem tak britský podnik budou v největším producentovi ropy v Rusku držet 19,75 procenta akcií, neboť 1,25 procenta už vlastní. Celkem tak z Ruska dostane 12,3 miliardy dolarů v hotovosti.

Bilionový obchod

Rosněfť tak za převzetí celé TNK-BP zaplatí celkem zhruba 55 miliard dolarů (více než bilion korun), což z nákupu činí jeden z největších obchodních kontraktů vůbec. TNK-BP založili BP a ruští miliardáři v roce 2003, od začátku ale mezi nimi panovaly spory kvůli kontrole nad firmou. BP už v minulých letech jednala s Rosněftí o vytvoření aliance a o totéž se snažil i jejich partner. Spory často končily až před soudem. 

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina je plné převzetí TNK-BP dobrý obchod, který byl učiněn za dobrou cenu. Prezident to řekl na schůzce s šéfem Rosněfti Igorem Sečinem, který prezidentovi oznamoval, že jeho firma kupuje od akcionářů celých 100 procent akcií TNK-BP.

V současnosti je společnost Rosněfť, kde má většinový podíl stát, největším producentem ropy v Rusku. Po převzetí TNK-BP tak na ruském trhu ovládne více než polovinu produkce ropy.