Bankovní úřednice

Pro bankovní úřednici v mnohém platí podobné principy jako pro manažera. Vstup do druhého pilíře lze doporučit i ve vyšším věku, než je podle ministerstva práce a sociálních věcí optimálních 30 až 35 let. Kratší dobu spoření lze totiž vykompenzovat vyššími příjmy, a to až do věku zhruba 40 let.

Příklad:

Výpočet Jana Macka, analytika společnosti AWD

  • Bankovní úřednice, bezdětná, věk 38 let, průměrný měsíční příjem zhruba 80 tisíc korun hrubého
  • V případě, že se bude spoléhat pouze na státní důchod, bude ze své mzdy odvádět 22 400 Kč do důchodového systému a při odchodu do penze ji čeká starobní penze ve výši 22 454 Kč měsíčně.
  • V případě, že se zapojí do druhého pilíře, bude odvádět do důchodového systému 24 tisíc Kč a v penzi jí bude vypláceno 27 707 Kč v případě vyváženého důchodového fondu nebo dokonce 29 662 v případě volby dynamického důchodového fondu.

Zatímco poradenská společnost Partners v tomto případě vstup do druhého pilíře doporučuje, Macek radí zvážit jiné možnosti zabezpečení na penzi. „Nepoměr mezi dnešní mzdou a budoucím důchodem je i při zapojení do druhého pilíře výrazný, a pokud si bude chtít tento člověk zachovat podobnou životní úroveň, na jakou je dnes zvyklý, bude stejně potřebovat své zajištění penze řešit jinak,“ upozornil.

Analytici dále upozorňují: Modelové příklady platí pro muže nebo bezdětnou ženu. V případě, že si žena pořídí dítě a odejde na mateřskou či rodičovskou dovolenou, je třeba počítat s výpadkem spoření v rámci druhého pilíře, a tedy i se snížením budoucí penze. „Pokud vychází někomu druhý pilíř výhodně z hlediska výše příjmů, pak je tím výhodnější, čím je v něm člověk déle. Nicméně věk a doba trvání důchodového spoření nehraje tak významnou roli jako výše příjmů,“ doplnila Eva Sadílková z Broker Consulting.

Příklad:

Výpočet za pomoci kalkulačky ministerstva práce a sociálních věcí

  • žena, 32 let, průměrný měsíční příjem 70 000 korun hrubého
  • V případě, že zůstane bezdětná, může počítat dohromady z prvního a druhého pilíře s penzí ve výši 28 131 korun.
  • V případě, že si pořídí dvě děti, klesne její budoucí penze na 27 493 korun.
  • Pokud by čerpala penzi pouze z prvního pilíře, mohla by v obou případech počítat s částkou 21 013 korun.