Prodavačka

Výše příjmu hraje při rozhodování, zda vstoupit, či nevstoupit do druhého pilíře nového penzijního systému, jednu z klíčových rolí. Lidé, jejichž příjem se nachází hluboko pod průměrnou mzdou, která nyní činí necelých 25 tisíc korun hrubého, by se podle expertů bez ohledu na věk do druhého pilíře spíše zapojovat neměli. Výrazně lepší přilepšení ke státem vyplácenému důchodu jim to totiž nepřinese.

„Smysl má zvažovat vstup do druhé pilíře při příjmu od 21 000 korun měsíčně hrubého a volbě dynamické investiční strategie s očekávaným výnosem cca 5,5 procenta ročně, a to až do věku 40 let,“ vypočítal VIP finanční poradce společnosti Partners David Kučera. Jenže na tuto výši mzdy dosáhne jen asi polovina české populace.

Také podle analytiků Broker Consulting není vstup do druhého pilíře pro pracovníky s podprůměrným příjmem výhodný. Žena s měsíčním hrubým příjmem ve výši 15 000 korun podle nich může na zapojení do druhého pilíře dokonce řádově stokoruny prodělat.

Příklady:

Výpočet za pomoci kalkulačky ministerstva práce a sociálních věcí

  • prodavačka, bezdětná, 25 let
  • průměrný měsíční příjem 15 000 korun hrubého
  • V případě, že se prodavačka nezapojí do druhého pilíře, může počítat podle stávajících zákonů s důchodem ve výši 10 894 korun měsíčně.
  • Jestliže vstoupí do druhého pilíře a zvolí si konzervativní strategii, bude na tom v penzi hůře. Z prvního a druhého pilíře může dohromady počítat s penzí ve výši 10 674 korun.
  • Rozhodne-li se prodavačka pro dynamickou strategii spoření, může podle ministerstva svou budoucí penzi zvýšit, avšak analytici upozorňují, že se tím vystavuje také většímu riziku ztráty.

Výpočet Davida Kučery, VIP finančního poradce společnosti Partners

  • prodavačka, bezdětná, 25 let
  • průměrný měsíční příjem zhruba 15 000 Kč hrubého
  • Lze doporučit dynamickou strategii s očekávaným průměrným výnosem 5,5 procenta.
  • Důchod při účasti pouze v prvním pilíři bude činit 10 894 Kč, v prvním a ve druhém pilíři pak v úhrnu 12 259 Kč.

Odborníci dále upozorňují na to, že zvláště u lidí s nižšími příjmy může výslednou penzí zamíchat nevhodná volba investiční strategie. Zatímco při volbě dynamické strategie lze ještě o vstupu do druhého pilíře zvláště u mladších lidí uvažovat, při volbě vyvážené nebo konzervativní strategie investování již rozhodně vstup do druhého pilíře podle Partners doporučit nelze.

Ženy přitom musí zohledňovat také fakt, že v budoucnu nastoupí na mateřskou dovolenou, což jejich budoucí penzi ještě dále sníží. S každým těhotenstvím může podle expertů klesnout očekávaná penze o stokoruny, ale i o víc. Podrobnější informace o dopadu mateřské a rodičovské dovolené na budoucí důchod najdete zde.