Češi se stále víc podílejí na stavbách na Arabském poloostrově

Dubaj - Českému stavebnictví se nedaří. Řada firem se proto snaží najít práci v zahraničí. Letos tam podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví dostanou zakázky za zhruba 20 miliard korun. Poptávka je hlavně na Arabském poloostrově, v zemích bývalého Sovětského svazu nebo na severu Evropy. Západ o české stavaře zájem téměř nejeví. 

Arabský poloostrov představuje největší staveniště na Zemi, což firmy láká, přestože se jejich zaměstnanci musejí připravit na tvrdou dřinu v poušti, kde teploty v létě přesáhnou i padesát stupňů.

Třeba společnost Enteria zkusila štěstí v Saúdské Arábii. „Základním impulsem byl pokles stavební výroby na českém trhu, kdy v plné síle začala krize,“ prohlásil společník Luděk Zavrtálek. Ten od začátku roku pracuje už na šesti projektech, včetně zoologické zahrady. „Musíte se naučit pracovat s tím, že ta kultura je jiná. Když to pochopíte a podle toho se chováte, tak se výsledky dostaví,“ konstatoval Zavrtálek.

Na stavbě Burdž Chalífa se podíleli Češi

Firmy lákají i sousední Spojené arabské emiráty - donedávna hlavně Dubaj. Nejvyšší budovu světa tu pomáhala stavět i pardubická firma PEGA Hoist. „Firmy, které se angažovaly na stavebním boomu v Dubaji, nyní mají možnosti v emirátu Abú Zabí,“ řekl Jaroslav Ludva, velvyslanec ČR ve Spojených arabských emirátech.
 
Šance na práci jsou i na území bývalého Sovětského svazu. Třeba v Gruzii v současné době buduje jeden z největších aquaparků jihlavská firma PSJ. Po letech se otevírají příležitosti také na severu Evropy, včetně Islandu. 

Video Reportáž Hany Vorlíčkové
video

Reportáž Hany Vorlíčkové

Zatímco Němci vyvážejí své stavebnictví asi ze sedmdesáti procent, Češi exportují jen pět procent z celkové výroby. „Těch 5 procent představuje v tom odhadu na letošní rok asi 20 miliard,“ poznamenal prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Největší poptávka je přitom po českých projektantech, staticích a lidech, kteří mají na starosti management stavby.