ČEZ se zbavuje své albánské divize

Praha - Energetický gigant ČEZ chce prodat svou albánskou distribuční divizi CEZ Shpërndarje. Podle mluvčí ČEZu Barbory Půlpánové můžou případní uchazeči projevit svůj zájem v lednu. Albánská divize je pro českou firmu ztrátová, ČEZ má navíc dlouhodobé spory s tamními úřady.

Skupina ČEZ rozhodne o dalším postupu až poté, co se ozvou případní zájemci. Skupina také nadále vede jednání s albánskou stranou o vyřešení situace.

Na konci listopadu přitom ČEZ vznesl kvůli situaci v Albánii žádost o náhradu škody ze záruky, kterou jí poskytla Světová banka. ČEZ má s investicí v Albánii potíže delší dobu, protože tamní firmy často za odběr elektřiny neplatí.

Albánské úřady podnikání ČEZu příliš neusnadňují

Skupina ČEZ vstoupila do Albánie v roce 2009, kdy získala 76 procent v tamní distribuční společnosti. Albánský regulátor ovšem od letoška téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma ČEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Zároveň ale nepovolil distribuční firmě promítnout zdražení do cen pro odběratele.

Problémy CEZ Shpërndarje se promítají i do celkového hospodaření Skupiny ČEZ. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš už dříve prohlásil, že nejpravděpodobnějším řešením celé situace bude odchod firmy z Albánie.

Například Moody's v listopadu vypočítala, že okamžitý odchod ČEZ z Albánie by společnosti způsobil ztrátu 200 milionů eur (zhruba pět miliard korun). Podle agentury by ale odchod zamezil dalším ztrátám české firmy, a ochránil tak její budoucí příjmy.

Skupina ČEZ vstoupila na albánský trh v květnu 2009 nabytím 76procentního podílu v albánské distribuční společnosti. Zbylých 24 procent vlastní albánský stát. Působení zde se zkomplikovalo na začátku roku 2012, kdy v důsledku katastrofálního sucha a tudíž nutných importů elektřiny ze zahraničí zvýšil státní výrobce elektřiny KESH výkupní ceny pro CEZ Shpërndarje, která však neměla možnost toto navýšení promítnout do koncových cen pro zákazníky. Po sérii dalších nepředvídatelných i protiprávních kroků ze strany Albánie a řadě neúspěšných jednání zahájila Skupina ČEZ kroky k uplatnění záruky Světové banky.

Zdroj: ČEZ