Dětmarovice jsou zase o něco blíže prodeji

Praha - Akcionáři energetické společnosti ČEZ rozhodli o vyčlenění uhelné elektrárny Dětmarovice do samostatné společnosti. Tento krok je nutný krok pro případný prodej elektrárny. Neznamená to ale, že k prodeji skutečně dojde. Elektrárna Dětmarovice je nejvýkonnější elektrárnou spalující černé uhlí v Česku.

Z Dětmarovic se nyní stane samostatná akciová společnost stoprocentně vlastněná ČEZem, přiblížila mluvčí firmy Barbora Půlpánová. O případném prodeji Dětmarovic se bude rozhodovat v samostatném řízení. O černouhelnou elektrárnu se ucházejí společnost BXR, havířovská firma Gascontrol a Energetický a průmyslový holding (EPH).

Na prodej jsou i elektrárny Počerady a Chvaletice

V průběhu letošního roku už ČEZ vyčlenil do samostatných společností elektrárny Počerady a Chvaletice, které také nabízí k prodeji. O tyto elektrárny se rovněž uchází EPH, zájem má i společnost Czech Coal.

ČEZ takto postupuje na popud Bruselu. Své elektrárny nabízí k prodeji v rámci dohody o narovnání s Evropskou komisí, jejímž cílem je posílení konkurence na trhu. Podle ní by měl ČEZ prodat nejméně jednu elektrárnu o výkonu 800 megawattů. Vedení společnosti už dříve avizovalo, že nevylučuje ani prodej dvou zařízení, pokud bude nabídka zajímavá.

Původně měla komise dohodu o narovnání schválit už letos, nakonec však bylo rozhodnutí odloženo na počátek příštího roku. Definitivní rozhodnutí o prodeji elektráren tak lze podle Půlpánové očekávat patrně až v polovině ledna.

Elektrárna Dětmarovice (EDĚ)

  • Byla postavena v letech 19721976 a svým výkonem 800 MW je největší klasickou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje i v rámci celé Moravy. 
  • Nachází se u Ostravy, v těsné blízkosti polských hranic a hned vedle hlavní železniční tratě Bohumín-Žilina. 
  • Elektrárna původně patřila do svazku Ostravsko-karvinských elektráren, od roku 1990 je samostatnou organizační jednotkou.
Zdroj: ČEZ